Natúr befőtt házilag: 100% gyümölcs
Befőzés cukor, tartósítószer és víz nélkül.
A szeretet az, amikor a nagypapa, aki nem mellesleg az apukám, 100 km-t utazik, hogy a kertjükben legelőször megérett málnából, meggyből, és az idei utolsó szamócatermésből egy-egy kosárnyit hozzon az unokáinak, mert tudja, hogy azok mennyire szeretik a gyümölcsöket.
Persze az unokák csaknem megették az összeset egy ültő helyükben, a nagypapa legnagyobb boldogságára. ♥
A meggyből maradt valamennyi, amiből ugyanolyan szeretettel natúr befőttet készítettem.
Mivel csak kevés gyümölcsünk volt, így az Erdőkóstoló oldalán olvasott módszerrel tartósítottam az utánozhatatlan ízeket.
Az üvegeket, és fedőket kiforraltam. A gyümölcsöket megmostam, majd az üvegekbe tettem őket, és a fedővel lefedtem. Se cukor, se víz, se tartósítószer nem kell hozzá.
Ekkor jött a trükk: előkerült a kukta. Be kell vallanom, nekem van egy kis parám ettől – az egyébként rendkívül hasznos – sípoló edénytől, ezért a kukta kezelése nálunk férfiúi feladat.
Szóval a megtöltött üvegek a kuktába kerültek, majd az edénybe vizet öntöttem úgy, hogy kb. félig lepje el az edényeket.
Az elkövetkező feladatoknak én már csak krónikása vagyok: innen a férjem vette át a stafétabotot: kukta lezár, alágyújt, sípoláskor kizár.
Az egészet hagyni kell ezután teljesen kihűlni, és kész.
Ízes, roppanós, saját levet eresztő, gyönyörű.
Nincs kuktám, dunsztom sincs, mit csináljak.
Ha nincs kuktánk, használhatjuk nagyanyáink módszerét, a klasszikus nedves gőzölést, vagy dunsztolást.
Ez nagyobb gyümölcsmennyiség esetén is jó megoldás.
Egy nagyobb edény aljára kibéleljük újságpapírral de tehetünk az aljára konyharuhát vagy valamilyen rácsot is, erre állítjuk a megtöltött, és eredetileg sterilizált üvegeket.
A fazékba annyi vizet öntünk, hogy az üvegeket kb. háromnegyed részig ellepje. Az üvegek közé is helyezzünk újságpapírt, vagy konyharuhát.
Ezután melegíteni kezdjük, amikor gyöngyözni (forrni) kezd, onnantól még 20-30 percig főzzük a befőtteket. Ha kész, a fazékban lefedve hagyjuk őket kihűlni.
Ha készen van a befőtt, én általában díszítem, szeretem, ha csinosan sorakoznak a polcon. Tetejükre natúr csomagolópapír kerül, natúr madzaggal átkötöm, és feliratozom. Most a Bogitól tanult kalligráfia a kedvencem, igazi flow élmény a készítésük.
Szép napot!
6 hozzászólás
Magic Moments
Szia, nagyon szépek lettek, az írás rajtuk külön gyönyörű és bizonyára finomak is. Az üvegek kiforralását hogyan csinálod? Köszönöm a válaszod.
Rácz Anikó
Köszönöm szépen. <3 Nekünk a mosogatógépben van ilyen funkció (babaholmikhoz). Hagyományosan forró vízben kell főzni 10-15 percig, de ha mikróban nedvesen 1 percig mikrózod, az is jó. Elvileg tepsiben is lehet, de az előbbi két módszerrel ellentétben, ezt nem próbáltam még. Szép napot! 🙂
Magic Moments
Köszönöm a gyors választ! Szépeket neked is mára! 🙂
Rácz Anikó
Köszi. 🙂
Gabriella
SZia Anikó, nagyon egyszerű módszernek tűnik a kuktás dolog – én sokat használom a kuktát, nem félek tőle. Csak egy kérdésem lenne, ha jól értettem, akkor a sipolás után rögtön lezárjátok a gázt, vagy szuszogtatjátok pár percig? Ha igen, akkor hány percig?
Köszi a választ
Rácz Anikó
Szia Gabi! Igen, rögtön elzárjuk, majd abban hagyjuk kihűlni. Van olyan verzió is, hogy a gőz megjelenésekor zárják el, illetve olyan is, hogy a sípolás után még 5 percig főzik, de mi az előbb leírt módon csináltuk. Szép napot: Anikó