Színezd újra!
Itt a tavasz, a megújulás időszaka, és ilyenkor az ember, – de leginkább az ember lánya 🙂 – szeretné megújítani a lakást. Ezt megtehetjük néhány egyszerű dekorációval, textilekkel, de festéssel is. Csodákat tehet egy jól megválasztott falszín, vagy egy színes falszakasz.
Íme néhány gyakorlati tipp, ha festésen töröd a fejed.
Ahhoz, hogy valóban egy esztétikus és kellemes végeredményt kapj, nagyon fontos a színválasztás.
Ezt a döntést megkönnyíti, ha előzőleg lakberendezési lapokból, a nagyobb festékgyárak által készített katalógusokból inspirálódsz.
Ahhoz, hogy kicsit könnyebben elképzelhető legyen, milyen is lehet a kiválasztott szín, segítségedre vannak a színtervező (interaktív szobafestő) programok.
A legtöbb nagyobb festékgyárnak, vagy forgalmazónak van ilyen programja, melyet vagy online használhatunk, vagy letölthetünk. A programok segítségével kiválaszthatunk egy egy-egy szobabelsőt, vagy homlokzatot, melynek falait, az ablakkereteket, esetleg a padlót is kiszínezhetjük a kiválasztott színnel, így már kézzelfogható képet kaphatunk arról, hogyan is mutathat a szobánk, házunk az adott színnel.
A programokban vannak ún. demo képek, de feltölthetjük a saját képünket is. Ez utóbbi azért is előnyös, mert így azt is látjuk, hogy az adott szín illik-e a bútorainkhoz (persze, csak ha nem akarjuk azokat is lecserélni :-).
Számtalan ilyen program van – csodaszépek vannak például külföldi oldalakon is-, én azért azt javaslom, hogy a magyarországi festékgyárak vagy forgalmazók programjait használd.
Hogy miért?
A legtöbben ugyanis a saját színkódjukat használják a programban, így esetleg megeshet, hogyha a hosszas keresgélés után kiválasztott hamvas ibolya fedőnéven szereplő színt szeretnéd a festékboltban kikevertetni, az eladó hamvas orcája rögtön lilává változik, ugyanis sem ezt a színt, sem a színkódot nem ismeri. Erre még visszatérünk, de most következzenek a programok 🙂
Trilak színtervező: Könnyen használható online program, segítséget nyújt harmonizáló színek kiválasztásához, illetve a festékmennyiség kiszámításához is. Saját fotóval is használható.
Bár régebbi program, de nagyon jól használható: Akzo Nobel Colorizer, itt találod.
A Piktorfesték színkereső programjában 8 előre elkészített képből választhatsz.
És íme néhány külföldi színtervező program, gyönyörűek, könnyen használhatók, csak hát a színkódok…: Sherwin-Williams színválasztó program, a Better Home programja , és a Benjamin Moore online programja.
Persze ilyenkor sincs lehetetlen, ki lehet nyomtani a kiválasztott színes szobát és elvinni a festékboltba: a nagyobbakban ugyanis van kézi spektrofotométer, mellyel meghatározhatjuk a színt, ha mégsem volna, használd a szemed, az az egyik legjobb színérzékelő! 🙂
Ezekkel a programokkal jó közelítéssel megtervezheted az új lakásszínt, de azért azt jó tudni, hogy a monitoron megjelenő szín eltérhet a valóságostól és ha kinyomtatod, az sem lesz teljesen színhű!
Színt választhatsz színkártyából is. Hogy mi az a színkártya? Azt is mondhatnám, hogy egy színgyűjtemény, vagy színválogatás, melyet egy-egy gyártó, designer-csoport, „színrendszer-gazda” (pl. NCS, Pantone, Coloroid, ez utóbbi magyar színrendszer!) ad ki. Na erről, lehetne még beszélni, ez most itt csak egy egyszerű megközelítés.
Ha falfestéről van szó, felejtsd el a Pantone színkártyát, mert azt nem erre tervezték: a Pantone Graphics célközönsége kifejezetten a nyomdaipar, a Fashion+Home a divat-és textilipar kártyája, a Plastics a műanyagipari színeket tartalmaz. Ezek a színek túlságosan tiszták, élénkek, és nem valók a falra!
A RAL színkártya az ipar számára fontos (nem tartalmaz túl sok színt), kérjük a kifejezetten erre a célra szánt kártyákat (Trilak, Dulux, Tikkurila).
És még néhány tipp, hogy tuti legyen a végeredmény:
- Ne válassz falra nagyon tiszta színt, egy csöppnyi „kosz”, szürkeség kellemesen tompítja még az élénk színeket is.
- Az erős színek csak kis felületre valók, ne fesd telibe a szobát egy erős színnel, kivéve, ha lakberendező, színszakértő vagy (vagy valami hasonló tudással rendelkezel :-), más esetben nagyon mellé lehet nyúlni.
- A kikevert, folyékony festék színe és a száradás utáni szín nem egyezik meg!
- Mindig végezz egy kisebb felületen színpróbát (először csak kisebb mennyiségű festékkel).
- A színek más-más fényviszonyok között másként mutatnak!
- Ha erősen napsütötte falra élénk (pl. narancs, kék, vörös) árnyalatot szeretnél, akkor kérj kültérbe való színezőpasztát, mert egyébként a fal idővel kifakulhat.
- Válassz jó minőségű festéket (ezen nem érdemes spórolni!)!
És hogy jobban menjen a választás, itt egy kis inspiráló zene is: