Lélekmelengető fűszeres likőr házilag
Varázslat, ahogyan a „kerítésszaggató” pálinkákból illatos fahéjas-gyömbéres-mézes likőr lesz.
Sok-sok évvel ezelőtt készítettem először ilyet, amikor egy ihatatlanul erős, és valljuk be, nem túl finom pálinkát kaptunk ajándékba. Valahogy nem akart elfogyni, egészen addig, amíg egy magazinban nem találtam egy receptet. Mivel vesztenivaló nem volt, kipróbáltam. A pálinka illatos likőrré változott.
Azóta is készül, mert nagyon finom, és a felnőtteknek a megfázás megelőzésére is jó, ráadásul ajándéknak is kiváló.
Hozzávalók:
5 dl pálinka
2 rúd darabos fahéj
1 teáskanál szegfűszeg
3-4 karikányi friss gyömbér (a 2-3 cm-es átmérőjűből)
15-20 dkg méz
Tegyük a hozzávalókat egy befőttesüvegbe, keverjük össze és fedjük le. 2-3 napig minden nap keverjük meg, hogy a méz egyenletesen feloldódjon. Ezután én 1-4 hét múlva veszem elő ismét, ekkor leszűröm, és már készen is van.
Minél tovább áll, annál fűszeresebb, érettebb. (Érdemes közben kis kortyolással letesztelni, hogy tetszik-e az íze, vagy még állnia kell.)
Gyönyörű, óarany színű likőrt kapunk, melyet még a hölgyek is szívesen kortyolgatnak és ajándéknak sem utolsó. 🙂
További sk. ajándékötletet itt találsz:
Szép napot!
A bejegyzés saját képeket tartalmaz. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.
8 hozzászólás
Margit Hoffmann
Ezt a receptet, a lélekmelengető, fűszeres likőr finomságát, csak megerősíteni tudom.Rendszeresen készítem, nagyon kellemes ital, ha módjával isszuk,úgy mint bármely alkoholos italt, csak egészségünkre válhat.Én minden reggel egy kis kupicával iszom belőle.Jó közérzetet biztosít,főleg ilyenkor tél kezdetén, elűzi a megfázást.
Rácz Anikó
Igen, tényleg az, finom is és a megfázásra megelőzésére is jó. Köszönöm, hogy megírtad. Szép napot! 🙂
Margit Hoffmann
Anikó! Örülök, hogy rá akadtam a blogodra.Nagyon sok ötletet adsz, melyeket házilag is el lehet készíteni.Köszönöm
Rácz Anikó
Nagyon örülök, és köszönöm, hogy olvasod a blogomat.:-)
Bernadett Pöppl-Varjasi
Szia Anikó,
3. hét végén jár a likőröm, kóstolgatom 😉 Különösen most, mert alakul a megfázásom. Finom, de nagyon erős -maradt- a „kerítésszagató” HP is erős volt nyilván. 🙂 Viszont enyém nem a szép óarany, hanem eléggé sötét barna most. A fahéjtól meg a méztől? Ne nagyon rázogassam? Ha megkeveredik, a méztől opálos, zavaros lesz, az nem baj? Hogy szűrjem le majd? Gézen? Bocsánat,hogy sokat kérdezek! 🙂 Várom segítségedet, köszönöm!!!
Rácz Anikó
Szia (Jujj, nem tudom, hogy szólítsalak, Detti, Betti? )! 🙂 Szerintem lassan szűrhető lesz, valószínű, hogy több/ vagy erősebb a fahéj, illetve a méztől is lehet erősebb színe. Milyen mézet használtál? (a különböző mézeknek is más a színe). Szűrheted gézen, vagy kávéfilteren, ekkor is változni fog a majd kicsit a színe. Szűrés után tisztul majd, de ha például később a hűtőbe teszed, akkor is kiül majd egy kicsit a méz, össze kell rázni és kész. Ha túl erős a pálinka, ionmentes vízzel szokták hígítani kicsit, ezt még én nem próbáltam, ezért azt javaslom, először csak egy kis szűrt részen próbáld ki, nem opálosodik-e be. Remélem, segít majd, és elűzi a megfázásodat! 🙂 Szép napot: Anikó
Bernadett Pöppl-Varjasi
Szia Anikó, köszönöm válaszod! Gondolkodtam én is a vízen, meg azon, hogy más likőröknél cukorszirupot szokott a recept tartalmazni (2-t szoktam gyártani gyakrabban.. 🙂 ), lehet,hogy azzal kéne, a víztől félek. Naggyon erős lett az enyém, igazából fűszeres pálinka, még a férjem is nagyon huhogott a kortyocskák után! 🙂
Szóval, szerinted a cukorszirupot kipróbáljam?
További boldog ünnepeket kívánok: Berdi
Rácz Anikó
Szia Berdi! Ha gyengébbet szeretnél, mindenképpen. Szép napot: Anikó