„Varázslatok” gyerekeknek
Amikor a kisfiam hároméves volt, nagyon érdeklődött a motorok, ventilátorok iránt, így mikor a boltban sétáltunk, míg minden „rendes” gyerek a játékosztályon időzött, addig Mátéval a szivattyúkat tanulmányoztuk, illetve ő tanulmányozta, én pedig a laikusok nyugalmával néztem ki a fejemből, és segélykérő pillantásokat vetettem a férjemre Máté kérdései hallatán.
Na, a mérnöki dolgok iránti érdeklődése továbbra is megmaradt, de ez kiegészült a fizikai, kémiai jelenségek megfigyelésével, elvégre egy középsős ovist már ezek is érdeklik. 🙂 Így aztán gyakran kísérletezünk. Meg is mutatok párat a „varázslatokból”, melyek nagyon tetszenek a gyerekeknek, és közben kicsit tanulhatnak is.
Szivárvány híd:
Hozzávalók: ételfesték, víz, papír törlőkendő, 3 egyforma pohár
Vegyünk 3 egyforma poharat, kettőbe töltsünk vizet, ami színezzünk meg. A poharakat állítsuk sorba, úgy, hogy az üres legyen középen. Papír törlőkendőt tekerjünk fel, majd tegyük az egyik végét a vizes, a másik végét az üres pohárba, ugyanígy járjunk el egy másik törlővel.
Csodálatos módon a színes víz „elindul” a törlőkendőn az üres pohár felé. Közben a színkeverést is megtanulhatjuk. A vándorlás addig tart, míg mindhárom pohárban egyforma mennyiségű víz nem lesz.
„Rakéta”:
Hozzávalók: Pezsgőtablettás henger, pezsgőtabletta (mi találtunk régi, lejárt vitaminosat), víz
A pezsgőtablettás hengerbe tegyünk vizet, majd a tablettát és zárjuk le. Védőszemüveg( úszószemüveg) viselete ajánlott!
Na, ez volt Máté egyik kedvence, ezt nagyon imádta! A képződő szén-dioxid hatására ugyanis a kupak lerepül a tablettás hengerről. Nagyon látványos!
Vulkán:
Hozzávalók: papír, festék, cellux, befőttesüveg (ne legyen túl magas), nagy tálca, szódabikarbóna, ecet, ételfesték
A papírt fessük be, középen lyukasszuk vágjuk ki és cellux-szal ragasszuk egy befőttesüvegre. Mi 2 db A4-es lapból alakítottuk ki a hegyet. A befőttesüvegbe tegyünk 2-3 evőkanál szódabikarbónát és vörös ételszínezéket.
Önts az üvegbe kb. 1 dl ecetet, kisebb adagokban.
Ekkor „kitör” a vulkán és a „láva” lefolyik a hegy oldalán.
Tavirózsa a mosdóban: a kísérlet leírása itt.
Dinó ásatás:
Hozzávalók:
2,5 dl lefőzött kávézacc
2,5 dl liszt
1,2 dl só
0,5 dl homok
kb. 2 dl víz
műanyag dinó, vagy dinó „darab”
Ebből a szikladarabból tudja majd a gyerek „kibányászni” a leletet.
Jó szórakozást!
Ha újabb kísérletre vágysz, próbáld ki a Táncoló cseppeket is.
Akarsz légpárnás járművet?
És színes, szivárványos virágot?
Készítsetek együtt kandispálcát!
Szép napot!
A bejegyzés saját képeket tartalmaz. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.
No Comments
Vivi
Kedves Anikó, már egy ideje olvaslak, mert nagyon szeretek hozzád visszajárni, szuper ötleteid vannak 🙂 ! Ez is egy ilyen, nagyon tetszik, ki fogjuk próbálni szerintem a nagy is élvezné (aki 10 éves), a pici ugyan 3 éves) lehet, hogy még kicsi hozzá 🙂 , de majd addig „megfigyel” 🙂 . Szép napokat neked!
Rácz Anikó
Szia Vivi! Nagyon szépen köszönöm! 🙂 Remélem, Ti is jól szórakoztok majd, miközben azért egy kicsit tanulnak is ezekből a kísérletekből a gyerekek. 🙂 Szép napot!:-)