Ibolyaillat a konyhában
Illatos ibolyából készült házi finomságok.
Virágzik ezerrel az illatos ibolya, mellyel kisfiam ajándékozott meg, oviból hazafelé jövet szedett néhány szálat belőle. 🙂 Micsoda kis lovag!
Néztem az apró, de csodaszép virágokat, aztán megszületett a döntés, indul az ibolyavadászat! Hétvégén ibolyát eszünk. (Azért ne úgy képzeljétek, hogy úgy vagyok, mint Dagobert bácsi, akinek dollárjelek vannak a szemében állandóan, szóval nem minden virágcsokorról az evés jut eszembe 🙂
Az ilyen ötleteimet általában a család díjazni szokta, mert mindig egy kis kirándulással kezdődnek, mint a csipkebogyó projektek, a bodzaszörp készítés, vagy a botvadászat.
Most is így tettünk és begyűjtöttük az ibolyát, ami az ehető virágok közé tartozik: a kandírozott ibolya Sissi kedvence volt, de az ibolyaecet és zselé régi magyar szakácskönyvekben is szerepel.
Az ibolyák közül az illatos ibolyát gyűjtsük, egyrészt a kívánt gasztroélményhez hozzájárul az illat is, másrészt természetvédelmi szempontból, hiszen vannak védett ibolyák is.
Az ibolyákat óvatosan megmostam, száruktól megtisztítottam.
Ibolyás cukor
Egy kis adagot megszárítottam belőle, ebből készült az ibolyás cukor: egy réteg ibolya, egy réteg cukor. A virág csodás illata már másnapra átjárta a cukrot és finom ibolyaillatú-ízű lett, de néhány napig még hagyom, hogy még intenzívebb legyen az ibolya cukrom.
Ibolyás jégkocka
Persze nem hagyhattam ki a fagyasztást sem: a jégkockába zárt virágok gyönyörűen dekorálják az italokat, el is tettem őket az ünnepekre.
Ibolyaszörp
Ibolyaszörpöt készíteni sem túl bonyolult, de ehhez kell a legtöbb virág, na meg türelem, hogy leszedegessük a szirmokat!
Hozzávalók: 20 g ibolyavirág, 6 dl víz, 60 dkg cukor, 1 citrom leve (vagy 2 dkg citromsav).
A virágokat a vízzel együtt melegítettem, nem kell forralni, csak lassan főzni, addig, míg a virágok kifakulnak. Senki se ijedjen meg, zöld színű lesz a víz!
Ekkor leszűrtem, és hozzáadtam a cukrot és a citromlevet, ekkor megjelenik a gyönyörű ibolya szín! Hurrá! 🙂 A cukorral még felfőztem.
A színváltozást videón is láthatjátok:
A szörpöt forrón üvegebe töltöttem, nekem egy üveggel lett, az üvegeket fejre állítottam, így elvileg eláll, de mivel tartósítószert nem tartalmaz felbontás után a hűtőben kell tárolni. Persze megkóstoltuk, nagyon finom ibolya-illat íze van. 🙂 Húsvétra és ajándéknak is tökéletes!
Fontos megjegyzések: Csak illatos ibolyát gyűjtsünk, természetvédelmi területen, védett ibolyákat ne szedjünk. A gyűjtéskor óvatosan járjunk el, vigyázzunk a növényekre, ne tépjük ki tövestől őket. Az ibolya gyógynövényként is ismert (felső légúti megbetegedésekre, álmatlanság ellen), éppen ezért nem szabad túlzásba vinni a fogyasztását, mert nagy mennyiségben fogyasztva enyhe hashajtó, hánytató hatású.
Vajasmézes kenyér illatos ibolyával
Napközisként az iskolában tízóraira gyakran kaptunk vajasmézes kenyeret. Érdekes, hogy ennek a kenyérnek teljesen más íze van így, mint amikor a vajas kenyérre csak rácsurgatjuk a mézet.
Ez úgy készül, hogy a vajat és a mézet összekeverjük, és az aranysárga keverékkel megkenjük a friss, ropogós kenyeret, ami így nem lesz csöpögős.
Az egész illatos, tavaszias lesz az ehető ibolyavirágtól.
Szép napot!
A bejegyzés saját képeket tartalmaz. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.