
2 perces gerincvédő gyakorlatsor a jobb jegyekért
Helyes testtartás, nagyobb figyelem, nyugodtabb gyerek. Osztálytermekre szabott jógagyakorlatok.
Gyakran látom, hogy gyerekeim milyen kicsavart, görbült tartásban kütyüznek folyton, így nem győzöm mondogatni nekik, hogy „Húzd ki magad!” . Hiszen ők még nem érzik, amit már én igen, hogy milyen gyakran fáj a hátam a sok görnyedéstől. Ezért is örülök az alábbi szuper kezdeményezésnek.
Már szétküldték az iskolákba azt a 2 perces gyakorlatsort, melyet a Gyermekeink Mozgásáért Egyesület – Csíki Mariann vezetésével – Bene Máté gyógytornásszal együttműködve állított össze.
A Jógarend összeállításának célja a gyermekek gerincvédelme volt: a gyakorlatsort úgy tervezték meg, hogy az könnyedén elvégezhető legyen a tanórák alatt, az osztálytermekben.
A jógagyakorlatok 2 perc alatt átmozgatják a pedagógusok és a gyerekek gerincét is, aminek mintegy „mellékhatásaként” javul a figyelem és a koncentráció is.
A helytelen testtartás nemcsak esztétikai probléma: fejfájást, fáradékonyságot, koncetrációzavart is okoz, ami a tanulmányi eredményekben is megmutatkozhat. Hosszú távon pedig fájdalmas nyak-, derék-, és hátfájással járhat, gerincbetegségekhez vezethet.
A Jógarend a tanórába könnyedén beilleszthető, és a gyerekek és tanáraik a vonalzó, szék, radír, delfin, körző és tornádó pózok után sokkal frissebbek lesznek.
Segítenek a gyerekek gerincvédelmében az alábbi egyszerű eszközök, módszerek is, melyeket szintén jó, ha alkalmazzuk:
• Ha van rá mód, a gyerekek üljenek sarokülésben: ilyenkor a gerinc jobban megnyúlik, javul a keringés, vérellátás.
• Helyezzünk az iskolai székekre ékpárnát!
• A tanulók -lehetőség szerint, testnevelés órán – minél több időt töltsenek egyenetlen talajon, mezítláb (fű, föld, kavics, taktilis pálya)
• Igyanak sok vizet: a gerinccsigolyák közötti porckorongoknak nincs saját vérkeringése, ezért megfelelő
méretének kialakulásához fontos a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel.
• Jógázzanak a gyerekek! A jógarend a tanórába bármikor beilleszthető: óra elejére, közepére végére. Nagyon fontos a nyújtózás, a csigolyák távolítása.
Az egyesületi tagok nagy lelkesedéssel, odaadással, és anyagi támogatással álltak az ügy mellé, így jöhetett létre ez az egyedülálló kezdeményezés a gyerekek gerincének védelme érdekében.
A gyakorlatsor és a kiadvány ingyenesen elérhető az Egyesület honlapján, és az Egyesület oktatói a gyakorlatsor betanításában is segítséget nyújtanak.