Csengő-bongó hangszerek házilag
Családi zenekar ház körüli, mindennapi eszközökből.
Ez a cikk megjelent a Kismama magazin 2016. február-márciusi számában.
A gyerekek szeretik a zenét, már az icipici babák is riszálják magukat, ha meghallanak valami kedvükre való nótát. Dobolni, ütögetni is imádnak. A kicsi gyereknek még nem muszáj drága hangszert vásárolni, készíthetünk ilyenek mi magunk is az otthon is fellelhető, mindennapi alapanyagokból.
Csörgő bokalánc: sok-sok vidám tánc garantált!
Ráadásul csodásan néz ki, biztosan a kislányok kedvence lesz.
Amire szükséged lesz:
Színes pamutfonal (2,5-3,5 mm vastag)
Apró színes fém csengettyűk (kb. 8 mm)
Egy 14-15 cm hosszú bokalánchoz vágjunk le kétszer 120 cm hosszú fonalat. A két fonalszárat hajtsuk középen ketté, majd hurkoljunk rá egy csomót.
Így négy szálat kapunk, amiből a két középső szál lesz a vezető szál, a széleken levőkkel fogunk csomózni.
A hurkot rögzítsük le egy gombostűvel, és a vezetőszálakat is tartsuk feszesen a csomózás alatt.
Egyszerű, egyenes makramét készítünk. A bal oldali szálat a vezetőszálak felett elvezetjük, majd a jobb oldali szállal hurkolunk: a bal oldali szár felé tesszük, áthúzzuk a vezetőszálak alatt, majd alulról bedugjuk a bal oldali fonal által képzett hurokba. A két szálat meghúzzuk, hogy szép egyenletes csomót kapjunk.
A következő lépésben ennek a tükörképét csináljuk. Vagyis a jobb oldali szálat a vezetőszálak felett elvezetjük, majd a bal oldali szállal hurkolunk: a jobb oldali szár felé tesszük, áthúzzuk a vezetőszálak alatt, majd alulról bedugjuk a jobb oldali fonal által képzett hurokba. A két szálat meghúzzuk, hogy szép egyenletes csomót kapjunk.
Tetszés szerint 4-6 csomót készítsünk, majd a bal oldali szálra húzzuk rá a csengettyűt.
Folytassuk a csomózást az előbbiek szerint addig, míg kb. 6 cm hosszúságú szálvégünk marad.
Vágjuk egyforma hosszúra a szálakat és már készen is vagyunk.
Szivárványos xilofon: vicces játék estére
Amire szükség lesz:
befőttesüvegek
ételfesték
víz
Töltsük meg a befőttesüvegeket különböző magasságig vízzel.
Tegyünk néhány csepp ételfestéket a vízbe.
TIPP: A „hangszer” készítésekor gyakorolhatjuk a színeket, és a színkeverést is. Jó móka kipróbálni, milyen színű lesz a piros és sárga színekből. Ki tud lilát készíteni?
Ha az üvegeket kiskanállal, vagy egy bottal megütögetjük, csilingelő hangot adnak. A kanalat csak lazán érintsük az üveghez, akkor fog szépen csilingelni.
TIPP: Ha meguntuk a xilofonozást, ne öntsük ki a színes vizet: varázsoljunk a gyereknek. Tegyünk a színes vízbe fehér tulipánt, vagy fehér szegfűt, és nézzük meg, mi történik 2-3 óra múlva, illetve másnap a virággal.
Dió-kasztanyetta
Szülőbarát darab, mert nem lehet vele túlságosan hangosan zenélni. Elkészíteni pofonegyszerű, ha összegyűri a gyerek, akár maga is tud újat csinálni.
Amire szükségünk lesz:
színes kartonpapír
dióhéj
ragasztó
Egy kartonlapból vágjunk ki egy 16*8 cm hosszúságú téglalapot.
Felezzük meg, és középen hajtsuk össze. Ragasztópisztollyal rögzítsük a dióhéjakat a papír szélétől kb. 0,5 cm-re, középre.
Azon túl, hogy nagyon jól összehozza a családot egy közös ének, tánc, és az együtt zenélés öröme, a hallás fejlesztése nagyon fontos feladata a kicsiknél.
Hiszen a jó hallás az írás-olvasás tanulásánál nélkülözhetetlen. A ritmushangszerek segítenek a ritmusérzék fejlesztésében, ami szorosan összekapcsolódik a mozgással.
Közben megismerik a hangos-halk, lassú-gyors fogalmakat is.
Kellemes családi örömzenélést!
Szép napot!