otthon,  recept,  Ünnep

Varázsoljunk ünnepi hangulatot illóolajokkal!

Az illatoknak elsöprő hatalma van, elég megéreznünk egy illatot, máris elárasztanak az emlékek, ezért is fontosak az ünnep illatai, amik, ha illóolajokat használunk, nem csupán illatok, de kihatnak testünkre, lelkünkre is.

Az ünnepi készülődés, az ünnep és a tél illóolajairól kérdeztem Gaál Enikő illóolaj-tanácsadót (Esszenciális élet).

Photo by CRYSTALWEED  on Unsplash

A nagytakarításnál hogyan vesszük hasznát az illóolajoknak?


Az esszenciális olajokkal nem csak kellemes illatot varázsolhatunk a lakásba, hanem megkönnyíthetjük a takarítást is, gyors és ökologikus megoldás. A citrom esszencia például hatékonyan eltünteti a vízkövet, a ragacsos, zsíros szennyeződéseket.

Ha az ünnepek előtt még ablakpucolást is bevállalunk, akkor a Lemongrass esszencia (indiai citromfű) lehet a segítségünkre. Elég, ha szórófejes flakonba tiszta vizet öntünk, pár cseppet hozzáadunk az indiai citromfűből és jól összerázzuk.

TIPP: szőnyegillatosító-technika
Ha már a takarítás folyamatába is szeretnétek karácsonyi illatokat csempészni, akkor ajánlom, hogy próbáljátok ki azt a szőnyegillatosító-technikát. Egy kis pohárnyi szódabikarbónába cseppentsetek narancs, szegfűszeg és fahéj esszenciát, ezt a keveréket szórjátok a szőnyegekre, majd porszívózzátok ki. A frissebb illatok kedvelői használhatnak ehhez is citromot vagy indiai citromfüvet.

Mégis mik azok az esszenciális olajok?

Aromás illékony anyagok, amelyek megtalálhatók a növények különböző részeiben, a virágban, levélben, szárban, gyökerekben. Megvédik őket a környezeti ártalmaktól és a káros mikroorganizmusoktól.

Ugyanilyen hatásosan képesek védeni az emberi testet is, mivel képesek a sejtmembránon is áthatolni.

Bevált módszer gyógyteákat inni egy-egy probléma esetén, az esszenciális olajok viszont akár 50- vagy 70-szer is hatékonyabbak lehetnek, mivel nagyon magas a koncentrációjuk. Gyakorlatban ezt úgy kell elképzelni, hogy pl. 1 liter mentaolaj előállításához 1 tonna növényi alapanyagra van szükség. Ezért aztán 1 csepp mentaolaj olyan erővel bír, mint 28 csésze mentatea.

Ahhoz, hogy ez biztonságos legyen, az esszenciális olajnak teljesen tisztának kell lennie, melyet nem csak a vegyszermentes növénytermesztés, hanem a számos laborvizsgálat is biztosít.

A doTERRÁnál, ha valamelyik alapanyag nem felel meg 100%-ban a magas minőségi kritériumnak, azt az olajat nem hozzák forgalomba, nem kötnek kompromisszumot. Ez a magas minőség garantálja a biztonságos alkalmazást és a rendkívüli effektivitását az esszenciális olajoknak, melyet számos kutatással is bizonyítottak.

Fotó: Karolina Grabowska:, pexels

Karácsonyi, ünnepi sütikbe milyen illóolajokat tehetünk, és milyen mennyiségben?

Kekszek, linzer, beigli

Én nagyon szívesen használok a sütikbe narancs és citrom esszenciákat, így nem kell azon aggódnom, hogy van-e otthon friss gyümölcs, és főleg azon, hogy az milyen minőségű. Kekszekhez, linzerbe mindig teszek belőlük, de a bejgli diós vagy mákos töltelékét is egy-két csepp citrus esszenciával ízesítem.

Fotó: Mareefe, pexels
Mézeskalács

Mézeskalácsba is használhatjuk, keverhetünk fahéjat, szegfűszeget és citrusféléket, de egy cseppnél többet semmiképp ne használjunk az egyes esszenciális olajokból, hiszen nagyon intenzív az ízük. Ajánlom belekeverni a mézbe vagy más sütemény esetén a vajba vagy egyéb zsiradékba, amit használunk, hogy feloldódjanak és egyenletesen el tudjuk őket oszlatni a tésztában.

Forralt bor, tea

Ezeket a fűszer-esszenciákat kipróbálhatjuk forralt borhoz vagy teába is, de ebben az esetben alkalmazzuk a fogpiszkáló-technikát: egy fogpiszkálót szúrjunk az üvegbe, és azzal csak keverjük meg az italunkat, hiszen a koncentráció miatt még egy csepp is túl sok lenne.

Az én személyes kedvencem a hideg téli napokra egy krémes kakaó vagy forró csoki menta esszenciával megbolondítva.

Szibériai fenyő, narancs, szegfűszeg, fahéj, kasszia, duglászfenyő, szerecsendió és vaníliamag-kivonat keveréke.

Milyen tippjeid vannak a lakás illatosítására, az ünnepi hangulat megteremtésére?

Fenyőillatok

Nemcsak a mézeskalács illata teremthet ünnepi hangulatot a lakásban, hanem a fenyőillatok is. A doTerránál több fenyőillat közül is választhatunk, van szibériai fenyő, feketefenyő, duglászfenyő vagy az idei karácsonyi újdonság, a himalájai fenyő. Ezek illatban enyhén különböznek, mélységben és intenzitásban is, a feketefenyő a legerőteljesebb illatú közülük, de ami mindegyikre érvényes, hogy jótékony hatással vannak a légutakra, nyugtatják az idegrendszert, lazítják az izmokat, akár fürdősóhoz keverve is használhatjuk őket.

Karácsonyi illatkeverékek

Léteznek kifejezetten karácsonyi keverékek is, a Holiday Joy és a Holiday Peace, amelyek támogatják az ünnepi hangulatot, segítenek stresszmentessé és örömtelivé tenni a várakozás időszakát.

DIY illatkeverékek

Az említett esszenciák felhasználásával készíthetünk saját keverékeket, ahhoz, hogy igazán kellemes legyen, ügyeljünk arra, hogy legyen benne egy alaptónus: tömjén, mirha vagy valamelyik a fenyő esszenciák közül, középtónusnak válasszunk szegfűszeget, fahéjat vagy gyömbért, utána az egészet koronázzuk meg egy frissítő citrusfélével vagy a harmonizáló vaníliával.

A képen szereplő fotó:  Kadarius Seegars on Unsplash

Diffúzorba 2-1-3 arányban cseppentsünk belőlük. Ha szobaillatosító sprayt szeretnénk készíteni, szintén alkalmazzuk ezt az arányt, csak szorozzuk meg öttel a cseppek számát. Majd egy szórófejes flakonban adjunk hozzá vizet. Használat előtt mindig jól össze kell rázni, mert az esszenciális olajok a vízben nem oldódnak fel.

A téli időszakban jó hasznát vehetjük az illóolajok gyógyhatásának is. Milyen gyógyító praktikáid vannak?

Immunerősítés, megfázás

Tisztaságuknak és terápiás hatásuknak köszönhetően ezeket az esszenciális olajokat belsőleg is fogyaszthatjuk, a citrusfélék, a fahéj, a szegfűszeg és a gyömbér immunerősítő hatással bírnak. Emellett rendkívül hatékonyak vírusos megbetegedéseknél, és antibakteriális hatásuk is van.

Akár megelőzésképpen is fogyaszthatjuk őket, egy pohár mézbe cseppentsünk belőlük 5-5 cseppet és nyalogassunk el belőle minden nap egy kanállal, vagy keverjük a teánkba, torokfájás vagy megfázás esetén pedig akár óránként is kanalazhatunk belőle.

Stressz ellen

Ha túl sok stresszel járna a karácsonyi készülődés, próbáljuk ki az Adaptiv keveréket, amely segít alkalmazkodni a kialakult helyzethez, lecsendesíti az elmét és megnyugtat, lélegezzük be az üvegből vagy a tenyerünkből, ha kezdenek a fejünk fölött átcsapni a hullámok. 

Párologtassunk a már említett Holiday Peace keveréket, ill. citrusféléket, hogy megőrizzük a kellemes hangulatot. A citrus-esszenciák egész télen jó szolgálatot tehetnek, hogy vidáman induljanak a napok, hiszen üvegbe zárt napocskának is nevezzük őket, amire nagy szükségünk van a sötét és hideg reggeleken.

Szibériai fenyőt, grépfrútot, duglászfenyőt, himalájai fenyőt, tömjént és vetiverfűt tartalmaz.
Bőrvédelem

Nem csak az érzékeny bőrűeknek javaslom, hogy télen a hidratálókrémükbe és a testápolójukba cseppentsenek tömjén vagy mirha esszenciát, hiszen a hideg mindegyikünk bőrét jobban igénybe veszi.  Ezzel az extra gondoskodással egy védőréteget képezhetünk, a bőrünk puhább és hidratáltabb lesz, és akár a régi sebhelyeket is elhalványíthatjuk velük.

Emésztési problémák

Még egy extra tipp a karácsonyi ünnepekre: legyen kéznél borsmenta vagy kifejezetten az emésztési problémákra készült keverék, ezeket cseppentsük a vizünkbe minden étkezés után, így megakadályozhatjuk a puffadást, gyomorgörcsöket és minden kellemetlen érzést, amit a túlevés okoz.

Milyen last minute, illóolajos ajándéktipped van?

Mi a gyerekeimmel nagyon szeretünk kézzel készített dolgokat ajándékozni. Készítettünk már illatosított só-liszt gyurmából karácsonyfadíszeket, de rendszeresen készítünk fürdősót és szappanokat is.

 Amit gyorsan, bármikor el tudunk készíteni, az a fürdősó. Ha egy mutatós üvegbe tesszük, mentőötletnek is jó, ha valakiről véletlenül elfeledkeztünk volna. Ehhez mi Epsom-sót szoktunk használni, ami a drogériákban is megvásárolható, de akár himalájai sóval is helyettesíthetjük. Attól függően, mennyire intenzív illatot szeretnénk, cseppentsünk a sóhoz 8-12 cseppet és jól keverjük el. Ha van otthon szárított levendulánk, morzsoljunk bele azt is, és máris van egy szép ajándékunk.

Most házi gyertya készítésével próbálkozunk, hiszen idén a karácsonyi csomagok között a doTerránál gyertyakészítő szett is volt, aminek nem tudtam ellenállni. Kíváncsian várom a pillanatot, mikor nekilátunk a gyerekekkel, ki milyen illatkeveréket választ és milyen hangulatot varázsolunk majd a lakásba, ha meggyújtjuk őket.

Az illóolajok használata odafigyelést igényel, arról, hogy mire kell vigyázni használatuk során, olvasd el Enikővel készített korábbi cikkemet, mely szintén sok praktikát tartalmaz.


Enikő oldalai:

Esszenciális élet Instagram oldal

Esszenciális élet Facebook oldal


Szép napot! A bejegyzés fotói: Esszenciális élet, Pexels, Unplash. A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡