Hogyan védekezz természetesen a szúnyogok ellen?
Csapkodás helyett : szúnyogmentes nyugalom házi praktikákkal.
Most, hogy vége a mindennapos esőzéseknek, és élvezhetnénk a szabadtéri sétákat, a vérszívók keserítik meg az életünket.
Bár a boltokban sokféle szúnyogriasztó szer kapható, mi a természetes szereket részesítjük előnyben, és bár van nekem is receptem, megkérdeztelek titeket is, hogy nektek milyen szúnyogűzési praktikátok van.
Photo by Wolfgang Hasselmann on Unsplash
Engem imádnak a kis vérszívó dögök, így a családban én vagyok a legjobb szúnyogűző, ha én jelen vagyok, a többiek biztonságban vannak, mert garantáltan engem fognak ellepni a szúnyogcsapatok.
Persze, amikor bio megoldásokról beszéltem, nem ilyenekre gondoltam, szóval következzenek az általatok javasolt praktikák:
- A legtöbben a levendulát javasolták, kétféle megoldással, az egyik szerint desztillált vízbe levendulavirágot kell áztatni, majd spricnibe töltve lehet permetezni. A másik is hasonló megoldás, de itt 100% levendulaolajat cseppentünk a vízbe.
Photo by Christin Hume on Unsplash
- A citromfű is előkerült hatásos szerként: szintén vízben áztatva, majd leszűrve, és spray segítségével a bőrre juttatva, ahogyan a geránium olajos verzió is hatásos szúnyogok ellen.
- Egyik olvasóm azt javasolta, hogy együnk sok fokhagymát. Ha elég sokat eszünk belőle, akkor a fokhagyma szaga kiül az ember bőrén és ez a szúnyogoknak (is) kellemetlen.
Bár ezt a megoldást nem próbáltam, ezzel két legyet – akarom mondani, szúnyogot – üthetünk egy csapásra, mert a koronavírus miatt javasolt 1,5 méteres távolságot is tuti mindenki betartja majd velünk szemben. - Edit a dió levelét használja a vérszívók elűzésére, a friss levelet letépi és a ruhamentes részeket ezzel dörzsöli be. Beáta visszajelzése alapján azért ezzel csak óvatosan, mert befogja a bőrt és barna foltos lesz.
- Dr. Pető Gabi a kereklevelű útifűvel való dörzsölést is javasolja, ez például egy kiránduláson is jól jöhet: a levelet meg kell tördelni, majd a fonák oldalát a bőrön dörzsölni.
Photo by Annie Spratt on Unsplash
Mivel nemrégiben a Tiszaújváros Gyermekeinek Egészségéért Alapítvány fűszer- és gyógynövényismereti workshopján jártam, Dr. Pető Gabriellától sok mindent megtudtam az illóolajokról.
Magunk is könnyen készíthetünk szúnyogűző spray -én ezt készítettem korábban-, vagy kencét, a titok a megfelelő illólaj kiválasztásában rejlik.
Nagyon jók szúnyogűzésre a következő olajok: levendula, eukaliptusz, citronella, citrom, bazsalikom, geránium, rozmaring, teafa, babér.
Photo by Kelly Sikkema on Unsplash
Az illóolajokat soha nem szabad hígítatlanul használni (kivéve levendula, teafa), csak 100%-os, tiszta, hígítatlan, minőségi illóolajat használjunk.
A citrusféléknek fényérzékenyítő hatásuk van, így közvetlenül a napon nem használhatók, csak például egy esti kerti partinál, sütögetésnél.
Hat év alatti gyerekeknél ne használjunk eukaliptusz, borsmenta, szegfűszeg illóolajokat és várandósság és szoptatás alatt pedig kerüljük a rozmaringot, bazsalikomot, szegfűszeget, borsmentát, gerániumot.
Photo by NordWood Themes on Unsplash
A szúnyogűző spray-t így készítheted:
Szúnyogriasztó spray
alaprecept:
100 ml víz
1 tk. vodka
8 csepp illóolaj
Víz helyett használhatunk citromfű teát, vagy babér és citromfű keverékéből készített főzetet (3 dl víz, 2-3 babérlevél, 1 ek. citromfű: ez nálunk már bizonyított), de akár rózsavizet is használhatunk.
Az illóolaj az előbbi olajok közül bármelyik lehet, vagy ezek kombinációja tetszőlegesen, pl. 4-2-2 csepp citronella, eukaliptusz és levendula, vagy 8 csepp citronella, vagy 4-4 csepp geránium és levendula.
A vodkába csepegtetjük az illóolajokat és azt tesszük a vízbe, majd összerázzuk. A vodka el is hagyható. Célszerű hűtőben tárolni az illóolajos vizet és használat előtt felrázni. Arcra ne használjuk, szembe, szájba ne kerüljön.
Photo by Annie Spratt on Unsplash
Szúnyogriasztó kence
alaprecept
50 ml bázisolaj ( hedegen sajtolt olíva, kókuszolaj, napraforgó olaj, mandulaolaj)
25-30 csepp illóolaj (a fentiek közül tetszőleges arányban, de akár egy illóolajból is elegendő csepegtetni)
Photo by Sarah Gualtieri on Unsplash
Ezzel a szabadon lévő bőrfelületeket kell bekenni, szintén arcra, szembe, szájba ne kerüljön. A kencét érdemes sötét üvegben, hűvös, naptól védett helyen tárolni.
Ezekel a szerekkel sűrűbben kell kenegetni, fújni magunkat a tökéletes hatás érdekében, a spray verzió frissít is és melegben jól is esik egy finom illatú permet.
Persze vannak olyan szúnyogok is, akiket semmivel nem lehet elriasztani, ezeket természetesen csapjuk le.
Ha valaki nem szeretne maga szúnyogűző szert keverni, akkor készen is lehet ilyet kapni.
Szép napot!
Anikó
2 hozzászólás
Szabolcs Molnár
Vagy mű fecskefészek készítéssel. 😀 😀
anapfenyillata
Szia Szabolcs! Igen, az is jó megoldás, bár most kifejezetten a személyi védelmet gyűjtöttem össze. 🙂