
Pixel art: játék, fejlesztés és művészet
Nemcsak gyerekeknek.
Most egy nagyon érdekes, és sokrétű fejlesztőjátékot mutatok, ami bizonyos szint felett már nem is játék, hanem művészet.
Kisiskolásként az egyik kedvenc időtöltésem a kifestők és fejlesztőkönyvek színezése, feladatainak elkészítése volt. Apukám vette ezeket a vaskos színezőket a gyárukba érkező, nyugatot is megjárt kamionosoktól: ilyeneket akkoriban nem lehetett nálunk kapni.
Bár a leírt magyarázatok nyelvét nem értettem, a mintafeladatok alapján könnyen megoldottam a rejtvényeket, logikai feladatokat. Egyik kedvencem volt az a fajta színező, ahol egy-egy kockát ( persze, tudom, négyzetet) kellett kiszínezni adott színűre, én pedig izgatottan vártam, hogy a sok színkockából végül összeálljon a kép.
Ezekkel a pixeles ábrákkal legközelebb az ősrégi számítógépes játékoknál találkoztam, aztán ezek eltűntek az életemből, egészen addig, míg a kisfiam fel nem fedezte magának a Minecraft-ot: megmondom őszintén, nem is értettem, mitől olyan különleges ez a „csúnya” játék. (És itt bocs minden rajongótól).
És itt jön a csavar, ha ez annyira tetszik neki, hogyan lehet ezt felhasználni valamiféle oktatásra. Így jutottam el a Pixel art match-ig, ennek ugyanis már szép irodalma van.
Az adott keretben való színezéssel megérthető és gyakorolható a mátrixban való gondolkodás, emellett matematikai műveletek gyakorlására is alkalmas.
A keret megrajzolása után soronként diktálhatjuk a színeket, például 4 üres, 3 sárga, 2 kék. Közben lehet izgulni és találgatni, mi lesz belőle. Ha kész, lehet műveleteket felírni: például az első sorban szereplő piros színű négyzetek oszlopszámait össze kell adni, vagy szorzási művelet gyakorlására is jó.
Pixel képeket, melyeket felhasználhatsz, itt találsz. Én pedig készítettem egy négyzetes sablont a különböző méretű képekhez, innen letöltheted.
Ugyanezen elven vannak olyan kész színezők is, amelyekben a négyzetekben műveletek vannak és a szín az eredménytől függ.
Itt találhatsz ilyen ingyenesen letölthető színezőket.
A Pixel art a digitális művészet egy olyan formája, amelyet egy grafikai szoftver használatával hoztak létre, ahol a képeket pixel szinten szerkesztik. Maga az elnevezés 1982-ből származik, de a koncepció már 11 évvel korábban létezett.
A Pixel Art őse a pointillizmus néven ismert festészeti irányzatban keresendő: a palettán történő színkeverést az optikai keverésssel váltották fel.
Vannak olyan művészeti technikák, amelyek nagyon hasonlóak ehhez: például bizonyos hímzések (keresztöltés), mozaikos technikák, vagy a vasalható gyöngyökből készített képek.
Ugyanezen az elven működik az a fajta dekorációs/művészeti irányzat is, amelyben buborékfóliába festéket fecskendeznek, mint Sándor Zsuzsa dekoratőr vizsgaremekén.
Szép napot!
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.
Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡