Így készíts logikai játékot a karácsonyfából
Hulladékból egyedi játék.
Három óriási ablak, két sor széles pad székekkel, és egy sarok tele könyvekkel, társas- és logikai játékokkal. Valahogy így rémlik az iskolai napközis termünk, amit valaha nagyon szerettem.
A napközi nem az iskolában volt, két utcányit sétáltunk át suli után az óriási udvarral rendelkező, telekhatárra épült, hosszú, lapos épületbe, melynek volt még egy különlegessége.
Legalábbis manapság ez annak számítana: tartozott hozzá gazdasági terület is, közvetlenül a szomszédban: malacokkal, akik a konyhai moslékból kerekedtek napról napra, és akiket rendszeresen meglestünk a kerítés lyukain keresztül.
Jó időben az udvaron gumiztunk, hipi-hopiztunk, labdáztunk, télen jeges pályát csúszkáltunk ki magunknak a betonon, és hóemberekkel tarkítottuk az udvart, ha pedig esett, a háromablakos teremben játszottunk.
A logikai játékokat nagyon szerettem. Köztük ezt is, a tornyosat, melynek már fényesre csiszolódtak a fakorongjai a puha gyerekkezek érintéséstől.
Ez jutott eszembe, mikor a karácsonyfa törzséből készítettünk faszeletkéket, hogy újrahasznosítsuk őket. Így aztán néhány szeletkéből elkészült a Hanoi tornyai játék.
Amire szükséged lesz:
5-6 különböző méretű faszeletke a karácsonyfából
3 db saslik pálcika, vagy hurkapálcika
egy darab deszka
fúró, ragasztó
A deszkára (mi 8*20 cm-eset használtunk, ezt a faszeletek méretéhez kell igazítani) egymástól egyenlő távolságra lyukakat fúrunk, majd beleragasztjuk a méretre vágott (faszeletke-torony magassága +2-3 cm) pálcikákat. A faszeletkéket középen kifúrjuk úgy, hogy könnyen járjanak a hurkapálcán, és már készen is vagyunk.
A feladat az, hogy a korongokat egyesével az első rúdról a harmadik rúdra átrakjuk úgy, hogy közben nagyobb korong nem tehető kisebb korongra.
A játékot Édouard Lucas, francia matematikus találta fel 1883-ban, ötletét egy legenda adta.
Eszerint a világ teremtésekor Brahma szerzetesei egy 64 korongból álló hanoi torony feladványt kezdtek el játszani.
Amikor a szerzetesek végeznek majd a korongok átjuttatásával a harmadik rúdra, kolostoruk összeomlik, és a világ megszűnik létezni.
És hogy mennyi időt jósol a legenda Földünknek?
Matematikusok ezt is kiszámolták: ha egy szerzetes éjjel-nappal ezen dolgozna, és másodpercenként rakosgatná a korongokat, akkor is 580 milliárd év alatt tudná megoldnai a feladatot ( A Föld most 4,5 milliárd éves).
Ne ijedj meg, ez a néhány korongos feladvány nem tart ennyi ideig. Kipróbálod?
Szép napot!
A bejegyzés részben SAJÁT képeket tartalmaz. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.