
5+1 ötlet lemetszett ágak felhasználására
A lemetszett ágak sokféleképpen felhasználhatók, mutatom, mit készítünk belőle.
A tavaszi metszés után gyakran ott állunk halomban a lemetszett ágakkal, és sokan elsőre a zöldhulladékba száműznék őket. Pedig ezek az ágak értékes alapanyagok lehetnek a kertben – csak egy kis kreativitás kell hozzá!
Összegyűjtöttem 5+1 szuper ötletet, hogyan hasznosíthatod újra a lemetszett ágakat.
1. DIY fonott ágyásszegély
Nagyon szeretem a rusztikus, természetközeli kertdizájnt, ilyen a fonott ágyásszegély is. Környezetbarát szép és hasznos is. Barátunknál láttam évekkel ezelőtt, és most, hogy ismét van kertünk, tervben van nálunk is.

A rugalmasabb, hosszabb ágakat (pl. körtefa vízhajtásai, fűz, mogyoróág) könnyedén meghajlíthatod, és kis karók közé fűzheted őket, így praktikus és dekoratív szegélyt készíthetsz az ágyásaid köré.
Az ágyásszegély körvonalát úgy lehet megrajzolni, hogy a fa törzsére lazán kötünk egy madzagot, annak a másik végére egy botot és mint egy körzővel, körbe haladva kirajzolható körvonal.
Nemcsak szép, hanem segít kordában tartani a földet és a növényeket is.
Az ágyásszegély – a fától, területtől függően – kb. egy szezonig tart, idővel elbomlik és ezzel is táplálja a földet. A következő évben pedig újra elkészíthető.
Amire még érdemes figyelni, hogy karónak ne használjunk olyan ágat, amely ledugva legyökerezik, ha nem szeretnénk ilyen módon szaporítani az adott növényt.
Többen elkészítettétek:


2. Ágak kivirágoztatása vázában
Egyes gyümölcsfák (például cseresznye, szilva, mandula) metszett ágai megfelelő körülmények között a lakásban is kivirágoznak. Egyszerűen helyezd az ágakat friss vízbe, és tedd világos, nem túl meleg helyre. Néhány nap vagy hét múlva gyönyörű virágokkal lepnek meg – a tavasz egy kis darabja bent a lakásban.

3. Ágak gyökereztetése és növényszaporítás
Nem minden ág szemét! Bizonyos növények (például fűz, ribizli, orgona, füge vagy levendula, rozmaring) ágainak egy része könnyen gyökeret ereszt. Egyszerűen vágj le egy megfelelő méretű hajtást, távolítsd el róla az alsó leveleket és tedd vízbe vagy közvetlenül nedves talajba. Néhány hét alatt saját, új növényed lehet – teljesen ingyen!

4. Házi mulcs készítése
Az apróbb ágak, gallyak kiválóan alkalmasak házi mulcsnak. Aprítógéppel vagy kézzel feldarabolva, a növények tövéhez szórva segítenek megőrizni a talaj nedvességét, csökkentik a gyomok elszaporodását, és idővel természetes módon javítják a talaj szerkezetét is.
5. DIY növénytámasz készítése
A kicsit vastagabb, de még jól formázható ágakból könnyen készíthetsz támaszt paradicsomnak, borsónak vagy más futónövényeknek. Három-négy ágat köss össze gúla formában, vagy készíts egyszerű rácsokat – így nemcsak hasznos, hanem szép kerti díszeket is alkothatsz belőlük.
A szétterülő virágok mellé jól jön egy olyan növénytámasz, ami összefogja a virágokat: ehhez először egy körfonatot kell készíteni, majd ezt a földbe szúrt ágakhoz rögzíteni például kenderzsinórral.

+1. Magaságyás fedése – macskák ellen is
Akinek van magaságyása, tudja, hogy a frissen feltöltött föld mágnesként vonzza a kíváncsi macskákat (vagy más állatokat). A lemetszett ágakból laza, ágas-bogas fedést készíthetsz, amit a palántázásig vagy a vetés után pár hétig a föld tetején hagyhatsz. Elriasztja az állatokat, de a napfény és az eső átjut rajta.
Te mit szoktál kezdeni a lemetszett ágakkal? Írd meg kommentben!
Ez is érdekelhet: Faszeletek újrahasznosítása
Szép napot!
A bejegyzés saját (C) képeket tartalmaz, illetve a nem saját fotók a készítők engedélyével kerültek felhasználásra. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz, az Instagramot itt találod.