Málnás Pavlova: kívül roppanós, belül krémes
Ha nyár, akkor Palova, ami könnyű, légies és nincs olyan bogyós gyümölcs, amivel ne lenne jó.
Én mégis a szüleim málnájával szeretem a legjobban, aminek első töveteit még én ültettem apuval gyerekkoromban.
Nálunk minden sütinek története van. Ennek az isteni Pavlovának a sztorija évekkel ezelőtt, egy többnapos szakmai konferencián kezdődött.
Egyedül érkeztem a cégünktől, és nem ismertem senkit, így aztán igencsak hosszúnak tűnt a program. Aztán egyszer megszólított egy nagyon kedves hang, aki azonnal szimpatikus lett. Olyan volt, mintha egy réges-régi baráttal beszélgetnék, és többet nem voltam már egyedül.
Köszi @rekatazy, és a Pavlova receptet is. ❤️
Hozzávalók
5 tojásfehérje (szobahőmérsékletű)
20 dkg kristálycukor
2 tk étkezési keményítő
1 ek almaecet (én ezt használom, ad egy kis pikáns ízt a tortának)
fél vaníliarúd
1 kk étolaj
A torta teteje
25 dkg mascarpone
1/2 doboz tejföl
1 ek porcukor
málna
A tojásfehérjét alaposan felverjük, ehhez bizony nem árt egy bivalyerős habverő -nekem Lidl-s készülékem van, olyan a hangja, mint egy traktornak, de habverésben verhetetlen. Félidőben hozzáadjuk a cukrot és vaníliát is, ezzel verjük egy kicsit, majd mehet hozzá az ecet és a keményítő is. A hab akkor jó, ha nagyon jó kemény, fényes, sima és jó tömör.
Sütőpapírra egy tányér vagy tortaforma segítségével kört rajzolunk, majd ez kis olajjal megkenjük. Erre kanalazzuk a habot úgy, hogy a közepébe egy kis mélyedést teszünk.
140 fokon sütjük kb. 70 percig: az én gázsütőmben ez olyan 55 -60 perc szokott lenni. A pontos sütési hőfokot és a sütési időt ki kell kísérletezni a sütőnkhöz. A sütőt nem szabad nyitogatni, mert összeesik a fehérje.
Ha megsült a habcsók, egy fakanállal kitámasztjuk a sütőajtót és egy éjszakán (vagy néhány órán át) át hagyjuk a sütőben teljesen kihűlni.
A megsült és kihűlt fehérjetorta csodásan rusztikus lesz, kicsit berepedezik, mert a külső rétege finoman roppanós, a belseje pedig krémes, lágy, mint egy pillecukor, ez teljesen normális, és így szép.
A krémhez elkeverjük a mascarponét és a tejfölt, valamint a cukrot. A krém semmiképpen ne legyen nagyon édes. Hagyományosan tejszínhabbal is kínálhatjuk. A krémet és a gyümölcsöt csak közvetlenül a tálalás előtt tegyük a tortára.
Egyszerűen isteni!
A Pavlova torta nevét Anna Pavlova balerináról kapta, aki korának ünnepelt sztárja volt. A kecses balerina társulata az 1920-években Ausztrália és Új-Zéland területén turnézott, és a tiszteletére készítettek egy nagy, kerek, habcsókos édességet, krémes tejszínhabbal és gazdag gyümölcsfeltéttel. Ez lett a Pavlova-torta.
Jó étvágyat!
Anikó