Itt a kerti bútor szépítésének ideje
Előtte-utána: így fesd át a kerti bútort!
Eljött az ideje, hogy a kertünkben lévő padokat, hintát felújítsuk. Lesz vele munka bőven, hiszen folyamatosan ki vannak téve az időjárás viszontagságainak. Hamarosan kész vagyunk a tavaszi veteményezéssel, a magaságyás megújításával, aztán jöhet a kerti bútor projekt.
Ha te is most kaptál a fejedhez, hogy a kerti bútort bizony ideje lenne felújítani, akkor tarts velem, összeszedtem néhány konkrét példát, hogy kezdj hozzá.
Lazúrral felújítva
A kültéren használt fa szerkezetekre az egyik legjobb megoldás a kültéri lazúr és pác, megfelelően alapozva. Persze az így kezelt kültéri bútorokat is meg kell újítani időnként.
Abban az esetben, ha a faszerkezet még ép, a fa nem feketedett be, vagy befeketedett, de csiszolással még szépen helyrehozható, jó megoldás, ha lazúrt használunk. Persze az alap lazúrszíneken túl kicsit variálhatjuk a színeket, ahogy Marina is tette ennek a régi IKEA-s bútornak a felújításánál.
A dió szín mellé szürkét (Remmers RAL 7016) is használt az alapos csiszolás után:
Fedőfestékkel színezve
Ha a a farészek már nagyon feketék, elszíneződtek, vagy az eredeti festést világosítani szeretnénk, vagy csak egyszerűen új színekre vágyunk, akkor jöhetnek a fedőfestékek.
Ezek mindenképpen legyenek kültérre és fára ajánlottak (például oldószeres, vagy vizes zománcok).
Marina (oldalát itt találod) ezeket a bútorokat krétafestékkel festette, ebben az esetben mindenképpen kell egy védőréteg a festékre (lakk, wax). Ezek a bútorok tető alatt vannak.
Ugyanilyen széket újított fel Dia, a Masni bloggere, itt találod, hogy csinálta:
Ha fonott a garnitúra, akkor a festékspray a legjobb megoldás az átszínezésre:
Ez pedig lazúr és fedőfesték (itt krétafesték) kombinációja:
Mi legyen a műanyag bútorral?
Az első szempont, hogy meg kell vizsgálni, hogy a műanyag bútor eléggé biztonságos-e, ellátja-e a funkcióját. Sokszor ugyanis az anyag elöregedése már olyan mértékű, hogy nem érdemes festeni, felújítani, mert a degradáció miatt eltörik.
Ha a bútor elég stabil, de beszürkült, esetleg vékony krétásodott réteg van a felületén, akkor érdemes elgondolkodni a felújításán.
A krétásodott réteget vizes finomcsiszolóval tudjuk eltávolítani, majd teljes száradás után jöhet az alapozás (pl. Otex, Harzo, Pinty plus Műanyag alapozó). Minden festéknél, illetve alapozónál érdemes figyelembe venni a gyártó ajánlását – mint volt fejlesztőmérnöknek, mindenképpen ez a tanácsom – mind a felvitelre, mind az alkalmazhatóságra: milyen típusú műanyagra jó, mind a rétegrendre vonatkozóan.
Ha az alapozás megszáradt, jöhet a fedőréteg.
Egy konkrét műanyag gyerekgarnitúra felújítását a Masni blogon kísérheted végig.
Szép napot!
2 hozzászólás
Natália Balogh
Szuper cikk! A jó idő közeledtével én is több időt fogok a teraszon tölteni. Ehhez azonban, fontos, hogy rendben legyen tartva. A bejegyzésed annyira megindított, hogy jobban utána olvastam az interneten és egy másik weboldalon is találtam hasznos infókat. https://lakberinfo.hu/kert/kerti-butorok/2018-05-29-hozzuk-formaba-a-nyarra-kulteri-es-kerti-butorainkat/
anapfenyillata
Köszi. 🙂