
Rusztikus parasztház a Dunakanyar kapujában
Hamisítatlan vidéki hangulat, virágokkal körülvéve.
A rusztikus ház kívül-belül tökéletesen a természet része, meghittség, és a régi tárgyak tisztelete hatja át.
Somogyi Lívia és férje 15 évvel ezelőtt, fiatal házasokként költöztek Gödre. Szabadulni akartak a fővárosi nyüzsgésből, a kislakásuk nyújtotta korlátokból, valamint elsődleges szempontjuk volt az is, hogy leendő gyermekeik élhetőbb környezetben, tisztább levegőn nőjenek fel.
„Nem tudtam sem megszokni sem elfogadni azt, hogy a budapesti lakásunk helyszínén még az egy lépcsőházban lakók sem minden esetben köszöntek egymásnak, egy-egy kedves mondatot a másik ember irányába, egy-egy „őszintehogyvagy” kérdést, pedig teljességgel hiábavaló volt várni az emberektől, holott egy kisebb közösségről beszélünk.
Igazából a számtalan előny mellett ez az egyik óriási hátránya is a nagyvárosi létnek. Bár semmivel sem összehasonlítható érzés volt és az azóta is az, amikor az egyes villamos vonalán nézhettem csodás fővárosunk dunai panorámáját mégis rendkívüli vonzást éreztem a vidéki élet után.
Falusi, majd kisvárosi gyerekként nőttem fel, a gyökereim révén nem bírtam elviselni a főváros ridegségét, állandó nyüzsgését, személytelenségét, valamint nagyon hiányzott a kert az életemből. ” -meséli Lívia.
„Az új otthonunk kiválasztásánál elsődleges szempont a főváros közelsége volt, valamint egy élhető, vidékies város, amit kerestünk.
Viszonylag rövid időn belül megtaláltuk a jelenlegi otthonunkat, mely a 15 évvel ezelőtti beköltözésünk idején még egészen más képét mutatta.”
Az L-alakú, tornácos ház három külön bejáratú lakrészből állt, az átalakítás során elsődleges szempont a praktikum volt, valamint élhető lakóterek kialakítása.
„Tekintettel arra, hogy anyagi helyzetünk korlátozott volt, valamint azt szerettük volna, hogy minden tökéletesen megfeleljen az elvárásainknak, rengeteg munkát saját két kezünkkel a napi 8-10 órás munkaidő után végeztünk el.
Úgy gondoltuk, hogy a saját kézzel elkészülő munka sok esetben – tisztelet a kivételnek – precizebb, pontosabb, mint a mesteremberek munkája, azon túl pedig, – és ezt igazolhatom – mi magunk számára is sokkal nagyobb értéket képvisel, hiszen benne van szívünk-lelkünk, gondolataink, elveink, egy picit mi magunk. És valóban így van ez bármely saját készítésű tárgy, dolog esetében.
Az építkezést megelőzően is hittem a „handmade” mélyebb jelentésében, azonban az évek során sokkal inkább megértettem és sokkal inkább értékelem ezeket a fajta alkotásokat, melyben tükröződik maga az ember, a készítő ember verejtéke, fáradozása, gondolatai, lelkiállapota.”
„A három különálló lakrész megszüntetését követően a ház földszintjén alakítottuk ki a nappali-étkező-konyha hármasát, melynek fő célja az volt, hogy minél többet lehessen együtt a család.
Az épített konyhabútor saját terveim alapján készült, melybe beépítésre kerültek a modern kor nélkülözhetetlen eszközei, mosogatógép, sütő, gázlap, páraelszívó, valamint egy víztisztísztó berendezés.
A nappaliban egy egyedi tervezésű kandalló található, mely azon túl, hogy esztétikai értéket képvisel, tükrözi a ház miliőjét, csodás hangulat megteremtésére képes a téli, fagyos napokon. Azt gondolom, nem véletlen az ember vonzódása a tűzhöz, a narancsosan nyaldosó lángokhoz, ősidőkből hozott vonzalom ez is.
A földszinten található még a rusztikus előszoba, a fürdőszoba, a WC, valamint egy hálószoba. Ezeken túlmenően az általam „kupihelyiségnek” nevezett helyiség, mely mosókonyhaként, is funkcionál, valamint itt került elhelyezésre az infraszauna, és a kondiszoba.
A tetőtérben három fél szoba található. A tetőtéri szobák is tükrözik a természethez való vonzódást, természetes alapanyagként itt a borovi fenyő jelenik meg.”
A kert végében lévő ódon hangulatú konyha szerintem sokunk álma. Itt megmutatkozik Lívia gyűjtőszenvedélye: a sok-sok év alatt összegyűjtott tárgyaknak egytől egyig megvan a története.
A házban rengeteg olyan tárgy van, melyet Lívia saját maga készített: bútorokat festett, transzferált, koszorúkat alkotott.
” Az ablakkereteket egyedileg terveztem, melyen ősi népi motívumként tulipán motívum jelenik meg, ez egyébként több helyen visszaköszön a házon belül is, mint például a küszöbökön megjelenő egyedileg tervezett, kézzel égetett mintákon, a lépcsőfeljáró oszlopán, vagy a lépcsőházban elhelyezett kézzel festett, beépített fa táblácskán.
.Saját munkám a jelenleg vendégszobaként funkcionáló padlástéri fehér szobában lévő összes bútor átfestése, az azokon megjelenő transzfer minták, az „Isten hozott” tábla, melyen valaha volt tojástartók kelnek új életre fehér rózsákként.
A fürdőszoba szekrényeinek rusztikus festése, a kerti konyhában lévő kemence feletti, Magyar népmesék című rajzfilm ihlette motívum mind-mind saját kútfőből fakad.
A ház elérte végső kinézetét, a mű elkészült, az OTTHON kész.”
A kertben található virágágyásokat, dísz- és haszonnövényeket Lívia szeretettel ápolta, gondozta, ahogyan ő fogalmazta, személyes barátai.
A kert tele virágokkal és növényekkel: bazsarózsa, pünkösdi rózsa, levendula, rózsák, cukorsüvegfenyő, selyemakác, muskotályzsálya, kakukkfű, tulipánok, többféle hosta, sásliliomok különböző fajtái, lilaakác, trombitafolyondár, mind a tulajdonos – ahogyan ő fogalmazta – személyes jóbarátai, óvta, ápolta őket az évek során.
„Boldogság ide hazaérni, megpihenni a „kinti világ ” hatásaitól, melyek hol jók, hol rosszak.
A ház megvásárlása óta eltelt 15 év . Sok víz lefolyt azóta az öreg Dunánkon. A boldogság kék madara elrepült az otthonomból, ezért eladóvá vált a házikó.
Kívánom és biztos vagyok benne, hogy az új tulajdonos egy olyan ember lesz, aki értékelni tudja azokat az elveket, tárgyakat, melyek számomra is sokat jelentenek.
Egy kedves ismerősöm Svédországból, a minap úgy jellemezte az otthonomat, hogy „ez az otthon tiszta”, a szó legnemesebb értelmében.”
Fotók: Somogyi Lívia
Szép napot!
Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.