3 melengető ital a fagyos napokra
Tuti receptek a fitoterapeutától.
Régen volt ilyen hideg, nem igazán vagyunk hozzászokva ahhoz, hogy télen fagy, ráadásul még nem is kicsit. Dideregve, átfagyva a jó forró levesek, italok esnek a legjobban. Nekem például a forró mézes kakaó a mentsváram ebben a hidegben. És persze teázunk is. Luczai Gabriella fitoterapeuta vendégposztja következik.
„Igencsak elszoktunk a mínuszoktól. Régen, mikor gyerek voltam nem volt ez szokatlan, de most, hogy az utóbbi években enyhe teleink voltak, zokon vesszük a hideget. Pedig sok szempontból jó ez, kell ez, mi halandók meg melegítsük magunkat ahogy kell.
Erősítsük magunkat. Kondizzuk az immunrendszert, tartsuk edzésben, támogassuk, mert ez a hideg szervezetünk munkáját igencsak nehezíti. Adjunk neki segítséget. Télen a tüdő és a vese mozgástere szűkített. Mindkét szervünk szerepet játszik a vízháztartásban. Fontos a bevitt folyadék mennyisége, minősége. Nehéz eltalálni, hogy ilyenkor mennyi az annyi, ami elég. Sokszor mondják, hogy most is idd meg a 2-3 litert, de én azt gondolom, hogy ami nyáron 2-3 liter, az télen nem lehet annyi. Télen a hidegben kevesebb folyadékra van szükség.
A vese energiamaximumán dolgozik, próbál minden felesleges folyadéktól megszabadulni, hogy a hidegben a szervezetet védje. Észrevetted, hogy keveset iszol, mégis sokat pisilsz? Ha erre még megemeled a folyadékbevitelt, akkor a vesét kiütöd, könnyebben felfázol. Ugyanakkor a folyadékra mégis csak szükség van, mert nem száradhatunk ki. De akkor mennyit is? Próbáljunk meg figyelni belső igényünkre. Annyit igyunk, amennyi jól esik és ne annyit, amennyit előírnak.
Hideg téli napokon az immunrendszerünkre nagyobb feladat hárul, mint általában, gyengébb is, mint általában. A hideg összehúzza testünket, riadttá teszi, megdermed, nehezebben veszi fel a harcot a külső betolakodókkal szemben. A sötét órák száma több, mint a világos órák száma, ráadásul a napokban, mintha sose akarna kivilágosodni.
Szinte örök sötétség, a szervezetet nincs, ami ébressze, hol a Nap? Ennek ellenére ébrednünk kell, mert menni kell, teendő van ezer és e küzdelemben kellene toppon maradnia a szervezetnek. Ez belső feszültségeket okoz, szomorúságot, sérülésektől való félelmet, bizonytalanságot és az immunrendszernek már nem csak a bacilusokkal kell megküzdenie, hanem belső érzelmeinkkel is. A külső és belső támadások megbénítják a szerveket, működésük nyűgös lesz, a védelem meggyengül, melynek első jelei a borzongás, fejfájás, testi fájdalmak, megfázás és influenza tünetei.
A feladat tehát, izzadni kell. Sok közül az egyik lehetséges alternatíva, ha melegítő teákat iszunk. De nem feltétlen az a meleg tea, ami meleg, hanem ami felmelegíti a szervezetet. A melegítő teák a gyógyteák, mint a bodzavirág, a hársfa, a gyömbér. Lefekvés előtt készítsünk gyógyteát és fogyasszuk el olyan melegen, amilyen melegen csak tudjuk. Bújjunk be az ágyba a takaró alá hermetikusan, hogy beinduljon az izzadás. Ha nem tartjuk melegen a szervezetünket, akkor az emésztőrendszerünkben is komoly gondok lesznek és hányás, hasmenés okozhat problémát.
Korán sötétedik, hajlamosak vagyunk a dolgokat sötétebben látni. Szomorúak vagyunk és hatalmába kerít minket a félelem. Teljesen természetes jelenség, ha nem viszed túlzásba. Engedj utat a szomorúságnak és tartsd féken a félelmed! Esténként szánj magadra egy kis időt! Vonulj el kedvenc teáddal, gyújts egy gyertyát és egyszerűen csak légy csendben!
Ágyba bújós tea:
Hársfa és Bodzavirág 1:1 arányú keverékével ágyba bújni.
Szoktam úgy készíteni, hogy a teáskannába beleteszek egy-két szelet ujjnyi vastag gyömbért és a vizet így forralom fel, majd ezzel öntöm le az 1 evőkanálnyi virágot 2,5 dl forró vízzel. 10 percig lefedve állni hagyom, majd ágyba bújva megiszom. A vízben forralt gyömbér nemcsak a vizet ízesíti meg, de a teáskannám se lesz vízköves.
CSÍP, a mindenit:
A betegség kialakulásának lehetséges fizikai okai a mozgásszegény életmód, tétlenség, amit ilyenkor télen be szoktunk iktatni az életünkbe. Ez a tejes tea nem csak finom, de kellemesen fűszeres, csípős és felmelegít. A fűszerek megvédenek minket a fertőzésektől.
1 tk fekete tea
ujjnyi vastag gyömbér szelet (szárított gyömbér 1 tk)
0,5 kiskanál chili paprika
1 tk kurkuma
1 tk yogi tea (fahéj, kardamom, bors, gyömbér, szegfűszeg)
Elkészítés:
Az összetevőket összekeverem és a keverékből veszek 2 teáskanálnyi mennyiséget 3 dl tejhez. Felmelegítem, főzöm 5 percig, majd leszűröm. Mézet bele, isteni.
Csendben merengős téli tea:
Bogyós gyümölcsöket válogassunk össze:
Hibiszkusz, papaya, fekete áfonya, piros ribizli, fekete ribizli, bodzabogyó, málna, eper. A gyümölcsök a nap energiáját magukba szívták, megőrizték nekünk a télre, kellő mennyiségben betárolták a télre fontos cukrokat.
1 evőkanál mennyiségű bogyókeveréket tegyünk 1 liter 100 fokos vízhez. Hagyjuk ázni 10 percig (ha tovább ázik se gond), szűrjük le. A gyümölcsöktől önmagában is finom a tea, de akinek kedve van, vagy épp már beteg, tegyen bele mézet. Citromot ízlés szerint, mert a tea a hibiszkusztól savanyú lesz egyébként is.
Ugyanebből a teából készíthetünk meleg koktélt, bólét. Az elkészült teába tegyünk nyárról eltett befőtt gyümölcsöket és öntsük fel vörösborral.
Gyertyát gyújtok, becsukom a szemem és egyszerűen csendben vagyok. Ha megittam a teát, a kiázott bogyókat elcsipegetem. „
Szép napot!