
Jéggé fagyott buborék: ezt ki kell próbálni
Van otthon buborékfújótok? Akkor jól öltözzetek fel, és irány ki a hidegbe!

Évekkel ezelőtt láttam ezt a kísérletet, már akkor megbabonázott, de nálunk bizony nem működött, mert nem volt elég hideg.
A buborékfagyasztás maradt az igazán hideg telű országok kiváltsága. Mert ahhoz, hogy a szappanbuborék megfagyjon, -10, -15 fok kell.
Mikor aztán ilyen hideg lett nálunk, persze, hogy nem jutott az eszembe, leginkább azon gondolkoztam, hogyan kuckózhatnánk be a jó meleg szobába, és lehetőleg hogy lehetne minimalizálni a szabad levegőn való tartózkodást, vagy hogyan oldjuk meg a leggyorsabban a lakás szellőztetését.
Aztán a kisfiam valahonnan elővarázsolta a nyomdás, buborékfújós tollát, és ez beindította az eseményeket.
Mert szappanbuborékot kell fagyasztanunk, lehetőleg még azelőtt, mielőtt betörne a meleg. 🙂

Azért megpróbáltam biztosra menni, és a buborékfújót a fagyasztóba tettem kb. 15-20 percre, amitől nem fagyott meg, de alaposan lehűlt az oldat.
Aztán nagykabátban, telefonnal, és buborékfújóval felvértezve kivonultam a teraszra. Azzal nem számoltam, hogy szél is van, ami nagyban befolyásolta a kísérletezésemet, mert azonnal elfújta a buborékokat, mielőtt még eszmélni tudtam volna.

Ez nem sokkal azután volt, hogy a kezem teljesen meggémberedett a hidegben. De hát nem olyan fából faragtak, akin kifognak holmi fagyos, viharos szelek, így vártam néhány percig és kihasználva a csöppnyi szélcsendet csak fújtam, fújtam a buborékot. És tényleg, az egyik megállt a tégladarabon, és szaporán megjelentek a gömbfelületen gyönyörű kis kristályok.

Egyszerűen csodás volt, amit az arcomra fagyott mosoly is bizonyított volna, ha a kékké meredt kezemet rá tudtam volna nyomni az okostelefonom exponáló gombjára.
Az újabb szélvihar utáni fél perc szélcsendben sikerült megörökítenem a kifújás előtti jégkristályokat. A továbbiakat nem tudtam dokumentálni, mert egy alattomos jégpocsolya egy Tripla Axelre kényszerített. 🙂
Ugye, milyen gyönyörű? Minden fázósságot megért. 🙂 Gyereklelkű felnőttnek lenni jó! 🙂
Ha te sem riadsz vissza az efféle dermesztő kalandoktól a következőket javaslom:
- A jégkristály csak nagyon hidegben képződik ( -10 fok, nálunk a kísérlet idején -7 fok volt).
- Érdemes a buborékoldatot lehűteni, mielőtt megfagyott „gyémánt”buborék kristályokat szeretnél.
- Fújd a föld irányába, az sem baj, ha egy kis zúzmarán, vagy havon meg tud ülni a buborékod.
UPDATE 2018. február:
Annyira szuper, mikor tőletek kapok fotókat, hogy kipróbáltatok valamit, egy budapesti suliból kaptam a fotókat, ahol ez volt a naoközis program.
Update 2020. február: a mai fotóink:
Szép napot!