Zoknistoppolás új módszerrel
Az elveszett javítás művészete.
Bár manapság nem divatos, de a foltozás, a ruhák tuningja, a rövid szárak meghosszabítása hozzátartozik a családunk életéhez: én még ebben nőttem fel gyerekként, és magától értetődően meg is tanultam otthon.
Ezeket a javításokat általában gyorsan, varrógéppel végeztem, a kézzel varrni sosem szerettem.
Aztán nemrégiben elővettem egy lyukas zoknit, és foltozni kezdtem: a tű monoton siklott az anyagban, a kezem egyre lassabban, finomabban ismételgette az egyszerű mozdulatokat, miközben eltűnt belőlem a sok bizonytalanság, ami ebben az időben annyira meghatározza a mindennapjainkat.
Megnyugodtam.
Olyannyira jól esik ez a foltozós módi, hogy esténként mindenféle, rég elfeledett, eltett, egykoron szeretett holmi kerül elő, én pedig sokféle technikával alakítom át a lyukakat és gyönyörködöm a megújult, tökéletesen tökéletlen foltjaimban. Szeretem őket.
Bár én korábban is sok ruhafélét megjavítottam, a zoknik voltak a kivételek, ritkán foltoztuk meg őket, amúgy is gyorsan szakadtak.
Most viszont van jó pár olyan zoknim, ami jó anyagú, de ugyanott szakad: ott, ahol anno a lopásgátló tüskéjével meggyengítették.
A stoppolás alapkelléke a gomba, amit nem az erdőben kell keresni.
Ezeket kezdtem el megvarrni, egy videóban mutatom is, hogy hogyan.
Számomra ezektől a foltoktól még szebbek lesznek ezek a ruhadarabok.
Rengeteg ruhát, textilt dobunk ki évente, jelentős a ruhaipar okozta környezetszennyezés. Maga a téma ugyanakkor nagyon összetett, és mint ahogy mindennek, ennek is több oldala van.
Ebben a témában én abszolút hitelesnek tartom és rendszeresen olvasom Mengyán Eszter blogját (a Holy Duck). Ha téged is érdekel a fenntartható divat, tudatos ruhavásárlás, akkor mindenképpen kukkants be Eszterhez.
Szép napot!
2 hozzászólás
Lidia Varga
A gomba helyet a villanykörte is jó szolgálatot tett.
anapfenyillata
Igen, a villanykörte is jó szolgálatot tesz. 🙂