kert,  otthon

Konyhakert természetesen: aroma- és gyógynövények a növényvédelemben

Növényvédelem vegyszerek nélkül.

Vidéki lány lévén a kert mindig hozzátartozott az életemhez, a borsó vetése például mindig az én feladatom volt otthon, és bár apukám mérnöki pontossággal mérte ki a sorokat, ahová ültetnem kellett, a kikelt növénykék mégis girbegurbán sorakoztak a veteményesben.

Photo by Elaine Casap on Unsplash

Aztán sok idő telt el kert nélkül, földet csak a cipőmön láttam sokáig, azt is csak kirándulások után. Nagyon hiányzott a kert, így mikor végre, hosszú idő után sikerült egy kertet megvennünk, nagy örömmel vettük birtokba a gyümölcsfákkal teli kertet. Lett aztán itt komposztálónk,  magaságyást is építettünk, emlékszem, mennyire finom volt a saját magunk termesztette paradicsom.

Ugyanakkor azt éreztem, hiányzik az a fajta ösztönös és tapasztalatokon alapuló tudás, ami még nagyanyáinkban megvolt. Számomra fontos a természetes földművelés, szeretnék minél környezetbarátabb módszereket használni, és folyamatosan kutatom ezeket a lehetőségeket.


Ezért örültem meg nagyon V. Topor Erika előadásának, melyet a Gardenexpon hallottam.


Megtudtam például, hogy a szamócát tökkel ültették körül a kertben, mert annak indái fizikai védelmet jelentenek a csigák ellen, a levelei pedig árnyékot biztosítanak.

A szalmatakarás miatt nincs gyomosodás.

Vagy, hogy  a burgonyát imádják a pajorok, a feketeretket a fonálférgek, vagyis ha ezeket ültetjük a kertbe, akkor a körülöttük lévő növények megmenekülnek ezen kártevőktől. A burgonyabogár ellen jó bazsalikomot ültetni.

Erikáék az aromaterápiás illóolajokat is bevetik: a levendulaolaj kutyabolhára és levéltetű ellen, a teafaolaj csávázásra használható például. Az illóolajok alkalmazásánál fontos az alkalmazott koncentráció, a kezelések időzítése.

Ilyen hasznos tanácsok hallatán azonnal meg is kerestem Erikát, és feltettem neki néhány kérdést.


Erika kertészmérnök, a Kertportál.hu oldal főszerkesztő-tulajdonosa, emellett önfenntartó és ökologikus kertet hoztak létre a férjével Bács-Kiskun megyében. Erikáék a többéves gyakorlati tapasztalatuk, megfigyeléseik szerint művelik a kertjüket, természetesen ehhez szakmai elméleti tudás is társul.

Erika jelenleg a biológiai növényvédelmen belül a gyógynövények fontosságával, aromaterápiával, gyógyteakeverékekkel foglalkozik és férjével közösen a családi manufaktúrájukban rengeteg ínyencséget állítanak elő kistermelőként.


A bio-növényvédelmi módszerek egyike, hogy növényekből készült főzetekkel, vagy erjesztett levekkel permetezünk, a másik lehetőség pedig a növénytársítás. Jól tudom?

Többé-kevésbé igazad van, de azért nem is ennyire egyszerű. Kimaradtak  a listából a biológiai egyéb készítmények, mint pl. az ervínia ellen az Erwifage Forte, ami szintén biológiai növényvédelem fontos eleme egy baktériumkészítményként.

Ugyanígy ide soroljuk az olyan bacikészítményeket is, mint az Em-bio, Algilbio és társa, melyből állatoknak és növényeknek is van külön komplex. Az algajkészítmények szintén alapjai a biológiai növényvédelemnek. De ezeken kívül még annyira sok lehetőség van, hogy felsorolni is nehéz lenne: fürkészdarazsak, bacilusok….

Milyen növények alkalmasak bio-védőnövényként? Hogyan és mitől működnek ezek?

Általában az illóolaj tartalmúak vagy csersav tartalmúak jók, de ha szakmaibb akarok lenni, akkor egy porcsinka is bio-növényvédő ebben az esetben: talajt takar, védi a kiszáradástól és nem mellesleges az egyik legmagasabb Omega-3 zsírsav tartalmú gyógynövény. Mégis sokan kapával illetik, pedig a talajtakarásos kertek alapnövénye.

Mennyire hatékonyak, megbízhatóak ezek a megoldások?

A bio megoldások más jelleggel hatékonyak, mint a vegyszeresek. Egy biogazdáról sokan azt hiszik, hogy nem permetez és sokan azért ellenkeznek vagy épp nem hisznek a biogazdálkodásban, mert a biogazda „stikában éjjel permetezik”.

Viszont ha már itt tartunk: egyes készítményeket pont éjjel kell kijuttatni, mert vagy fényérzékeny illóolajokat tartalmaz (tofotoxikusság) vagy olyan baktérium törzsekből áll, amely szintén fényérzékeny. Így mikor permetez a biogazda: késő este vagy éjjel, mert a növények gázcserenyílásai nyitva vannak, a bacik könnyebben bejutnak a növénybe, mint nappal, amikor a gázcserenyílások zárva vannak.

Emellett a biogazda sokkal többet permetez! Miért? Mert a hatékonyság más és más jellegű is egy konvencionális, felszívódó készítményhez képest. Lisztharmatos időszakban szinte akár naponta kellhet menni fahéjfőzettel permetezni.

Hogyan érdemes a növényeket társítani a zöldséges ágyásban?

Az egyik szempont az, hogy melyek a kedvenc zöldségek, amit mindenképpen ültetni akarunk. Utána sakktábla szerűen összerakjuk a „térképet” az egymást segítő növények táblázata szerint.

Viszont abban a táblázatban nagy hiányosságok vannak, hiszen a gyógy- és aromanövények egyáltalán nincsenek benne. Vannak aduász párosítások: paradicsom-bazsalikom-uborka vagy egy metélőhagyma – bazsalikom – karalábé….de ezen kívül legalább 200 olyan zöldségpárosítási lehetőség van, amit ki lehet használni.

Photo by Nikoline Arns on Unsplash

Tudsz mondani bevált növénysorokat? 

Biologiai szempontból én sosem sorokban gondolkodom. Vegyes sorokban inkább! Például nálunk a gyümölcsfák között vannak a zöldségek. A paradicsomok között sárgarépa, bazsalikom, bársonyvirág van főleg, de a sorok között a talajon fekve az uborka.

Mit és hová ültessünk csigák ellen?

Csigák ellen mi biorezonanciás készítményt használunk. Ezen kívül természetesen kerüljük a bársonyvirág ültetését pl. a szamóca környékén. De ugyanígy a csigák irtóznak a szőrös, csípős levelektől: retek, nyuszifül, ezüstmenta, mackóvirág, kasvirág vagy épp a csalán.

Hogyan védekezhetünk növénytársítással a poloskák, káposztalégy, krumplibogarak ellen?

Ez is egy alapprobléma általában. A fokhagymaolaj viszonylag jó a legtöbb esetben, mert a rovarok szaglását zavarja meg, viszont a fokhagyma intenzív illatanyagai be is szívódnak a növénybe, így ha nem akarunk feltétlen fokhagymaillatú kelkáposztát enni, akkor szüretelés előtt egy héttel már ne alkalmazzuk.

Photo by Francesco Gallarotti on Unsplash

Poloskák ellen a sarkantyúka és a kukorica a legjobb gyűjtőnövény. Ilyenkor két út van: vagy mindet odatereljük és azokból nem eszünk, vagy vegyszerrel csak ott permetezünk. Kinek hite szerint: a szigetszerű növényvédelem, szélcsendben ritkán is megoldás lehet, ha valaki házikertben alkalmazza. Természetesen ezt a hivatalos bio nem engedi meg.

A rózsáimat és kerti margarétámat gyakran megtámadják a levéltetvek. Van erre tipped?

A mienk a megye legfajgazdagabb fűszerkertje  és nálunk még a virágágyásokban is fűszerek, aromanövények vannak. A levendula és fodormenta illatát a levéltetvek kerülik.

Érdekes megfigyelni, hogy azokon a rózsákon, ahol alatta valamelyik növény van, nincs levéltetű. Ahol nincs, ott bizony van bőven. Olyankor átköltöztetek pár katicát, lakjanak ők is jól.

Photo by Markus Spiske on Unsplash

A növénytársításokkal akár bakteriális, gombás fertőzések ellen is védekezhetünk? 

Ilyenről nem tudok. Gombák ellen vannak működő megoldások: fahéjolaj például, de az nem a mi klímánkra van kitalálva. Baktériumoknál sem hallottam még ilyenről, viszont a jótékony bacikkal érdemes dolgozni, mert ez is ugyanúgy működik, mint a humán oldalon: ha a bélben a jótékony baktériumok megfelelően fel vannak szaporodva (laktobacillusok), akkor pl a Candida (ami mindig jelen van alapjáraton is!) már nehezebben veszi át a hatalmat a test fölött.

A laktobacillusok mással táplálkoznak, mint a Candida-gombák. Így nem mindegy, hogy melyiket tápláljuk. Rostban gazdag, egészséges zöldségeket eszünk-e, vagy a csokit tömjük magunkba, amelyben a finomított cukrok a Candida-gomba fő kedvencei. Egy jól működő rendszerben (kert és ember egyaránt) megfelelő pH van, ha az immunrendszer erős.

A bio megoldásokat elsősorban ebből az irányból közelíteném meg. Illetve bármennyire is sokan ellenkeznek, a biorezonanciás készítmények működnek a kertben is, erre rengeteg kísérletet végeztünk és elképesztő eredményeket kaptunk, pedig én alapjáraton egy igen szkeptikus ember vagyok.


Erika oldalát itt találjátok: Kertportál

Az áprilisban nyíló webshop itt.


Szép napot!

Fotók: saját és V. Topor Erika, Unplash. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡

A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.