Hogyan kell kártyákkal szalagot szőni? Videós segítséggel
Pedagógusoknak, gyerekeknek, szülőknek, trendkövetőknek, azoknak, akik valami új, relaxáló kézműves technikát tanulnának.
Videóval, letölthető mintatervezővel.
Réges-régen, egy nagyon távoli galaxisban iskolai szakkörön készítettem egy kártyán szövött könyvjelzőt, amire nagy élményként emlékszem vissza, ezért gondoltam, hogy ezt a viszonylag egyszerű technikát megmutatom a lányomnak.
A kártyaszövéssel hamar látványos eredményt lehet elérni, ezért nyári táborokban, napközikben, szakkörökön nagyon jó kis elfoglaltság, de akár otthonra is leköthetjük vele a gyereket: mondhatni szó szerint, hiszen egy kilincshez/széktámlához/fatörzshöz… kell rögzíteni a fonalak egyik végét. 🙂
Mit alkothatunk?
Persze nemcsak a gyerekeknek hasznos. Na, de ne szaladjunk ennyire előre, inkább egy kis kedvcsinálónak megmutatom, mi készülhet ezzel a technikával.
A könyvjelzőn és karkötőn túl alkothatunk divatos öveket, készülhet a fényképezőgépünknek új pánt, a táskánknak új fül, díszíthetjük vele a ruhánkat, sőt, a szélesebb verziókból varrhatunk mindenféle tokot is.
Ramintánál az Etsy-n is elérhető.
Már az ókoriak is?
Nos, igen, természetesen ebben is benne volt a kezük. Ismerték a perzsák, kelták, az arabok, és a törökök is, de persze szőttek ilyen technikával Kínában, Indiában is, az egyik legkorábbi leírása Izlandról származik.
És mi van a hygge-vel?
2017 legfontosab trendjét sem hagyhatjuk ki, nos, jó hír, hogy a szövés nagyon jól illeszkedik a hygge koncepcióhoz: a szövés közben végzett ritmikus mozgás megnyugtató, meditatív érzést hoz létre.
Hogyan kezdjünk hozzá?
A kártyaszövés nem igényel túl sok alapanyagot: szükség lesz régi kártyákra (vagy sörkartonra), lyukasztóra, fonalra, jó szolgálatot tesz egy hosszabb öv, vagy szalag, és egy-két műanyag csipesz.
A fonalhossz megválasztásához a következő egyszerű számítást célszerű elvégezni:
fonalhossz= a készíteni kívánt szalag hossza x 1,2 + 50 cm
Készítettem egy mintatervezőt is, ezt innen letölthetitek.
Az alábbi videó minden lépést tartalmaz, a kártya készítésétől a minta tervezésén keresztül, a szövésig. Kezdőknek szól, a technika alapjait tartalmazza (8 kártyával, 32 szálas szövést).
- A rögzítésről: a fonalak összecsomózott végét valamilyen stabil tárgyhoz (kilincs, széktámla) kötjük. A derekunkra egy övet, vagy valamilyen erősebb madzagot kötünk, majd ehhez csatoljuk a fonalsereg másik végét.
- A kártya forgási irányával befolyásolhatjuk a minta irányát.
A videóban szereplő minta egy V alak lesz, ha nem változtatunk a kártya forgatási irányán, végig ezt a minta fut, ha előre forgatjuk a kártyát : <<<<<<<< , 4 előre, 4 hátra: <> ( a fotón látható kis rombusz középen), 8 előre, 8 hátra: >< a nagy V váltása.
Amire figyelni kell
A szövés során két dologra érdemes odafigyelni:
- A fonál legyen feszes szövés közben.
- A széleket nem szabad nagyon meghúzni, mert akkor hullámos lesz. Ki kell tapasztalni, mi az az erősség, amivel meg kell húzni a fonalat, hogy a széle egyenletes legyen.
Jó alkotást!
Szép napot!
Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.