csináld magad,  dekoráció,  DIY

Toboz szőkítése: vintage dekoráció házilag

Különleges technika, erős idegzetűeknek.

Még tavaly osztottam meg a Facebook-oldalamon egy ötletet – A nap ötlete rovatban – a Garden Therapy-tól, ami igen nagy port kavart és idén is előkerült. Sokan kipróbálták, sokaknak sikerült, másoknak nem. Sok-sok fotót is küldtetek, és sok kérdés is volt, amit itt is köszönök.

Ezután már én is szerettem volna utánajárni, hogyan is működik a toboz szőkítés.

Szándékosan írom ezt a szót, hiszen a kész tobozok NEM lesznek hófehérek, inkább amolyan vintage fehérek, törtfehérek, sárgásfehérek, vagy csak világosbarnák. Tettem is a tobozok mellé hófehér gömbégőt, hogy jól láthatóak legyenek a színek.

https://www.facebook.com/anapfenyillata/posts/575857375872476

Szóval mutatom, én mit tapasztaltam.

Kétféle fehérítőt, és kétféle tobozt használtam: Ultra fehérítőt és Hypot.

Mindkettőt hígítatlanul használtam, és teljesen száraz, tavalyi tobozokkal dolgoztam.


Mivel maró anyagról van szó: kesztyűben, szemüvegben, óvatosan érdemes dolgozni. Az áztatást pedig jól szellőző, gyerekektől, kisállatoktól elzárt helyen végezni.


Egy edénybe tettem a tobozokat, majd leöntöttem fehérítővel, hogy ellepje őket. Mivel a tobozok felúsznak a folyadék tetejére, így egy műanyag fedővel nyomtam le őket, melyre követ helyeztem. 2 napig voltak a szerben.

Hypo-val

Mikor kivettem őket, teljesen bezáródtak a nedvességtől. Alaposan megmostam őket vízzel, majd hagytam szépen megszáradni a tobozokat. Kb. 2 nap alatt ismét teljesen kinyíltak.

Ultra fehérítővel

Mindkét esetben „kifehéredett” a toboz, vagyis sárgásfehér (Ultra – a kisebb toboz a képen) és fakó sárgásfehér (hipó) lett, az eredeti  toboz színtől lényegesen világosabb árnyalatú.

Eredeti, fehérítés nélküli tobozokkal.

Olyat nem sikerült produkálnom, amelyik egyáltalán nem világosodott.

A már elhasznált fehérítő  nem használható újabb tobozfehérítésre.

A fotók sajátok, és nem manipuláltam rajta a színeket.

Szerintem  talán az egyik titok az lehet, hogy nagyon száraz, teljesen kinyílt tobozokból kell kiindulni, amibe bele tud ivódni a fehérítőszer még az összecsukódás előtt.

A másik talán a toboz típusa: sajnos, nem tudom, az enyémek milyen fenyőről származtak. Ha van köztetek biológus, aki tud segíteni ebben a kérdésben, az jelentkezzen. 🙂


Vass Juditnak köszönhetően már tudjuk a toboz fajtáját is:  A nagyobb toboz a feketefenyőé,  a kisebb, szúrósabb pedig az erdei fenyőé. Köszi, Judit! ♥


Túl sok tobozt sem érdemes beletenni a fehérítőbe, mert akkor kevesebb hatóanyag jut egyre. Van olyan, hogy kivülről nem látszik jól a hatás az összecsukódott toboz esetében, csak leöblítve, és teljesen szárazon, tehát újra kinyíltan vesszük észre a változást.

Sokan kérdezték az illatát: nos, nem lesz büdös, olyan, mint a fehérített ruha, fehérítés után.

A fehérítőszerek más DIY, csináld magad projektben is előkerültek már:

Ilyen hipós ötleteket még itt is találsz:

Így lesz menő a gyerekpóló

Szép napot!

A bejegyzés saját képeket tartalmaz. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡

A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.

2 hozzászólás

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük