5 lépés az őszi megbetegedések ellen
Újra itt van, megérkezett, és persze nemcsak az ősz, és az esős, hűvös idő, hanem a nátha is, legalábbis a családunkat már elérte.
A kisfiam másodikos, és ha néhány napot kiesik a suliból, nagyon sok anyagot kell pótolnunk, szinte folyamatosan tanulunk, mikor már kissé jobban van. A munkahelyeken sem örülnek a táppénznek, és persze betegnek lenni sem jó, így nem mindegy, mennyit betegeskedünk.
Hogy mit tehetünk? Erről beszélgettünk Dr. Pető Gabriella gyermekorvos – természetgyógyásszal. Gabi városunkban gyermekorvos, mellette természetgyógyászként is praktizál, emellett életmód tábort szervez túlsúlyos gyerekeknek, és az alapítványi munkában is a gyermekegészségügyet szolgálja.
Miért ősszel lesz mindenki beteg? Ezért a hidegebb, hűvösebb idő a felelős?
A hirtelen bejövő hideg a szervezetünket megterheli, nehezen tud alkalmazkodni ehhez a kihíváshoz, mellette a környezetünkben növekvő számban megjelenő légúti vírusok, egyéb kórokozók ilyen állapotban könnyebben „megtámadják”.
Megváltozik az ősz beköszöntével a táplálkozásunk, a nyári vitamindús táplálékok lecserélődnek elsősorban energiát adó, szénhidrátdús élelmiszerekre.
A vitaminok pótlását idénygyümölcsökkel nehezebben tudjuk megoldani, amit ilyenkor annak gondolunk, az utóérő citrusféle, ami ráadásul hűtő hatással bír a szervezetünkre, holott éppen melegíteni kellene a kinti hideg miatt.
Kevesebbet mozgunk, többet dolgozunk, elsősorban zárt térben összezárva.
Említetted, hogy nem igazán jók a citrusfélék? Mégis, milyen gyümölcsöt együnk ilyenkor?
A citrusfélék is jók, csak mértékkel. Mindig az egyensúlyon van a lényeg. Mivel mi itt vagyunk Közép-Európában, itteni őszi-téli zöldségekre van szükség, ilyen például az alma, körte, savanyú káposzta, brokkoli, vagy az aszalványok: szilva, áfonya, meggy.
Milyen betegségek a leggyakoribbak ebben az időszakban?
Elsősorban a légúti vírusbetegségek a jellemzőek, amikből aztán lehet súlyosabb esetben hörgőgyulladás, tüdőgyulladás, különösen, ha baktériummal felülfertőződik.
De nem ritka a gyomor-bélrendszer megbetegedése sem. Ilyenkor jellemző- ősz végén, a tél elején- az influenza és a tél második felében járványokat is okozó bárányhimlő.
Hogyan előzhetjük meg a betegségeket?
A megelőzés több lépcsőből áll:
- Fontos a kiegyensúlyozott, megfelelő vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag, zöldséget és gyümölcsöt is kellő mennyiségben tartalmazó, változatos étrend.
- Fontos a kellő mennyiségű folyadék fogyasztása: (gyógy)teák, forrásvizek, valódi ásványvizek, frissen préselt gyümölcslevek, zöldséglevek, meleg levesek fogyasztása.
- Heti több alkalommal végzett mozgás: séta, futás, túrázás, torna, jóga.
- A stressz óriási jelentőséggel bír immunrendszerünk állapotát illetően. Az állandó stressz rendkívül gyengíti azt. Ma már bebizonyosodott, hogy a betegségek jelentős részéért az elhúzódó stressz tehető felelőssé: a pszichoszomatikus betegségek kialakulása írható a számlájára. Ha megtanulunk és rendszeresen alkalmazunk stresszoldó technikákat, már sokat tettünk az egészségünkért. Ezt már gyermekkorban érdemes elkezdeni.
Miért fontos a bélflóra szerepe?
Kiegyensúlyozott táplálkozás mellett nem merül föl problémaként a bélflóra károsodása. Azonban az étkezés egyoldalúvá válása, a stressz károsítja a bélflóránkat.
A bélrendszerünk valójában a legnagyobb immunszervünk, így annak károsodása az immunrendszer gyengülését, majd a betegségekre való hajlamot is magával hozza. Ilyenkor akár kúraszerűen, de elhúzódó kezelésként is érdemes az élettanihoz hasonló bélflórát tartalmazó készítményeket, probiotikumokat szednünk.
Mit tehetünk, ha a gyerek folyton beteg?
Elsősorban a megelőzéssel tehetjük a legtöbbet. Ezekről a fent leírt lehetőségekről gyermekkorban sem kell lemondani, alkalmazhatók bátran.
Ha mégis sokat betegeskedik, hisz a közösségekbe kerülés minden ősszel ezt hozza magával, az sem baj feltétlenül, mert az óvodáskor elején még immunológiai mélyponton van a szervezete és úgy érik, erősödik, ha találkozik sokféle kórokozóval.
Különösen a kicsik hajlamosak a rendkívül egyoldalú táplálkozásra, így náluk fontos a megfelelő vitaminpótlás, teljes értékű táplálékok fogyasztása.
Fontos nagyon hamar megtanítani őket az alapvető higiénés szabályokra, hiszen sokszor ez áll a járványosnak tűnő megbetegedések hátterében: egyszerűen nem szoktak és nem tudnak megfelelően kezet mosni, orrot fújni. stb.
Ahogy már említettem, jó hatásúak a bélflóra kiegyensúlyozására szolgáló készítmények, a probiotikumok is.
Speciális „immunerősítésre” csak ritkán van szükség, azt is inkább személyre szabottan célszerű alkalmazni.
Ha pedig mégis megbetegszik a gyerek, és antibiotikumot kell szednie, az egészséges bélflóra érdekében a probiotikumok szedését is meg kell kezdeni.
Szép napot!
Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.