Gumikilövő spatulából (nemcsak) gyerekeknek
Igazi apa-fia program elkészíteni ezt a gumikilövőt, amivel aztán lehet célba lőni, szintén közösen.
Amíg nem volt fiam, határozott elképzelésem volt arról, hogy nálunk márpedig nálunk nem lesz semmilyen játék pisztoly, puska, kard. A kisfiam nemigen látott ilyeneket egészen addig, míg be nem került az oviba, ahol – a gyerekek jóvoltából – kész fegyverarzenál volt, arról nem is beszélve, hogy a fiúk még egy botból is képesek voltak fegyvert varázsolni.
Máté itthon is bottal lövöldözött, fakanállal kardozott. És persze egyre jobban vágyott egy igazi játék kardra, puskára. Azt vettem észre, hogy minél inkább tiltom, annál inkább akarja, figyeli a játék fegyvereket. Így aztán beadtam a derekam, 5 éves volt, amikor kapott egy szivacslövőt, amit ma is nagyon imád. A szabály az, hogy nem használhatja mások ellen, nem lőhet élőlényre, sem állatra, sem emberre, sem növényre.
Igaziból célba lövünk vele, mint ahogy ezzel a jó kis barkács gumilövővel is, amit apával készítettek. És most a fiúk vendégposztja következik! 🙂
Ezek szükségesek:
– 4 db nagy spatula (orvosi 18×150 mm)
– 3 db jégkrémpálcika (9×94 mm)
– 1 db kávés spatula (5×140 mm – benzinkutaknál adják a kávéhoz)
– 1 db fogpiszkáló
– 5 db színes befőttes gumi
– pillanatragasztó
– szerszámok (fúró, fűrész, kés)
2 db nagy spatulát egymásra illesztettünk és 5,5 cm-re az egyik végétől középen kifúrtuk (2 mm-es fúróheggyel, mert a fogpiszkálónk kb 2,2 mm átmérőjű, így szorosan fog bele illeszkedni).
A másik 2 nagy spatulát pont középen kettévágtuk, majd lapjával egymásra illesztve 3 fél darabot pillanatragasztóval össze-ragasztottunk. Ez lesz a kilövő markolata.
A markolatot a legömbölyített végével a két nagy spatula végei közé illesztettük (a kifúrt lyukhoz közelebbi végénél), majd ezt is beragasztottuk pillanatragasztóval kb. 120 fokos szögben.
Most a forgótár készítése következett. Kettévágtuk középen a kávés spatulát, a vágott végeit reszelővel legömbölyítettük, majd derékszögben egymásra illesztve pont középen 2,5 mm-es fúróval kifúrtuk. Ezt azért nagyobbal, mert ennek viszont lazán forognia kell a fogpiszkálón.
Még elkészítettük a „csövet” is: ez 2 db jégkrémpálcika lapjával összeragasztva, aminek az egyik végén készítettünk egy „fűrészfognyi” bevágást (ebbe fognak beleakadni a gumik).
Következhetett az összeszerelés: a fogpiszkálóval óvatos, de határozott mozdulattal a két nagy spatula közé rögzítettük a forgótárat, a fogpiszkáló kilógó felesleges részeit egy éles késsel levágtuk majd pillanatragasztóval a külsején rögzítettük a fogpiszkálót.
A 2 db összeragasztott jégkrémpálcikát szintén a 2 nagy spatula közé illesztettük (a befűrészelt végével kifelé, kb. a fele hossz ment bele a spatulák közé) és ezt is rögzítettük ragasztóval. A 3. jégkrémpálcikát kettévágtuk és az egyik felét képen látható módon az egyik gumival a kilövőre rögzítettük.
Na, most újra itt vagyok. 🙂 Nagyon jó kis kilövő lett, jól lehet vele célba lőni, „feltölteni” úgy kell, hogy a csőre és a forgó „bigyóra” kell akasztani a gumit, majd egyet hátrafordítani. (Ekkor a hátul lévő visszacsapó lapocskát oldalra ki kell fordítani).
Fontos figyelmeztetés: Semmilyen élőlényre nem szabad a kilövővel lőni! Használni csak felnőtt felügyelete mellett szabad!
Szép napot!
4 hozzászólás
Moto Flo
A „fegyver” elkészítését értem, tök világosan van leírva. (Csak nem Apa írta? 😉 )
Viszont a célba lövést nem értem. Addig stimmel, hogy ráteszem a gumit a fűrészelt részre, de innen hová is húzom?
A forgótár tetejére, vagy aljára?
Minek tettük rá a visszacsapót, ha úgyis kifordítjuk?
Mikor „lő” ez a szerkezet?
2 kéz kell hozzá lövéskor, vagy 1?
Jó lett volna pár kép a „betárazásról” és lövésről.
Rácz Anikó
Szia, itt apa beszél (ír); valóban én készítettem a leírást a „fegyverhez”, de ezek szerint nem voltam elég alapos és azóta most férek megint újra a számítógéphez 🙂
Tehát amikor ráakasztottad a gumit a befűrészelt „csőre”, a gumit hátrafelé (magad felé) húzod és ráakasztod a „forgótár” éppen felfelé álló részére, tehát a tetejére (lásd a legutolsó képen, így néz ki a kész „fegyver”). Ezután félre tolod valamelyik oldalra a a visszacsapót úgy, hogy közben alul egyik ujjaddal tartod a forgótárat, mert azt a megfeszített gumi el akarja fordítani, illetve ha nyitva a visszacsapó egyúttal elkezded a forgótárat forgatni vagy alul magadtól eltolva vagy felül magadfelé húzva pont 90°-kal. Ehhez, tehát a betárazáshoz mindenképpen 2 kéz kell, de ez az igazi fegyverekre is igaz. Ekkor visszazárod a visszacsapót (illetve ha azt elengeded, visszaáll magától) és védi a forgótárat, hogy a megfeszített gumi elfordítsa. Most folytatod az első lépéstől kezdve a betárazást, jöhet a következő gumi, összesen maximum 4 (nekem hárommal működött tökéletesen, a 4. után már kicsit szorult és bár működött, de nehéz volt „elsütni” az első lövedéket).
És ha kész a betárazás, jöhet a lövés: egy kézzel tökéletesen lehet kezelni, megmarkolva a pisztolyt a markolatánál, a ravaszt a szokásos „mutatóújjas” mozdulattal meghúzod lassan de folyamatosan, közben célzol; a visszacsapó magától fel fog emelkedni a fogótár miatt és egyszercsak elindul a „lövedék”, a visszacsapó meg „visszacsap” (ez a dolga 🙂 ), és védi a forgótárat a „magától elfordulástól”.
Remélem tudtam segíteni. Üdv: Apa
Moto Flo
Huhú így már értem 🙂
Aranyosak vagytok, hogy ennyi idő után is (blogbejegyzés írása) olvassátok a kommenteket no és az pláne örvendetes, hogy válaszoltok is.
Nem létező kalapomat emelem felétek.
Nagyon köszönöm a részletes és most már érthető leírást.
Apa írhatnál még ilyen projekteket. 😀
Anikó örömmel és folyamatosan lájkolom és (néha) osztom a bejegyzéseidet.
Szép napokat kívánok Nektek!
Anna
Rácz Anikó
Szia Anna! Nagyon szépen köszönjük, hogy az Olvasóink között tudhatunk! 🙂 Szép estét!