recept

3+1 háziszer náthás kórságok ellen

Kezdődik lassan a náthás, hideg időszak, jó ha van néhány házi immunerősítő és bacipusztító fegyver a tarsolyunkban.

Házi kakukkfű szirup

14

Már elkészítettem a kakukkfű szirupot, és amikor a gyerekek kicsit köhögni kezdenek, akkor kapnak is mindjárt belőle naponta  háromszor egy evőkanálnyit. Szerintem finom, ők inkább  csak legyűrik 🙂 , de az biztos, hogy nagyon hasznos.

A recept nagyon egyszerű, hozzávalók:

4 dl víz

20 g szárított kakukkfű

1 csésze (250 ml) méz

A vizet felforraljuk, majd a tűzről levéve mehet bele a kakukkfű, ezt lefedve 20-30 percig állni hagyjuk, majd szűrjük.

A mézet a langyos kakukkfű oldathoz adjuk, üvegbe tesszük, majd mehet a hűtőbe. Ha elfogyott, újat készítek.

Az elkészült szer nem sűrű, csöpögősen szirupos, inkább  kellemesen édes, házi szörp jellegű, ami könnyebben lecsúszik a gyerekek torkán is. Felnőtteknek dupla adag jár, és esetleg egy kupicányi pálinkával is kombinálhatják.

15

Az egyik kolléganőm, – aki többek között gyógynövényekkel is foglalkozik- javasolta, hogy a köhögős gyerek fürdővizébe is érdemes kakukkfű teát tenni, természetesen előzetes bőrpróbát követően.

Homoktövis mézben

11

Amikor a kertünkben a 2010-es árvíz után óriási, 20-30 éves fák, bokrok meredtek feketén, fájdalmasan az ég felé, elhatároztuk, hogy mindenképpen  ültetünk szívós, szélsőséges körülményeket is elviselő növényeket. Így került a kertünkbe a nagy túlélő, a homok aranya, a homoktövis. Bizalmunkat  bő terméssel hálálta meg, amiből egy egyszerűen elkészíthető, nátha elleni szirupot készítek évről évre.

A bogyókat alaposan megmossuk, majd lecsöpögtetjük. Kis üvegbe töltjük, majd erre került az akácméz (kb. fele-fele arányban). Hűtőben kell tartani, majd reggelente egy kávéskanálnyival erősíthetjük az immunrendszerünket.

A legendák szerint Dzsingisz Kán katonái is fogyasztották a homoktövis bogyókat, hogy növeljék erejüket és szívósságukat. Az ókori Görögországban a homoktövis gyümölcsét a lovaknak adták az Olimpiai játékok előtt, hogy növeljék azok fizikai erejét, javítsák a külsejüket, mivel a lovak szőre gyönyörűen csillogott tőle.:-)

Fokhagyma mézzel

12

Volt egy kollégám, aki a fokhagymát is fokhagymával ette, és még a jeges vízben is úszott télen, mégsem betegedett meg. A jeges vizet nem vállalom, de az biztos, hogy a fokhagyma és a méz kiváló párosítás, a fokhagyma mézzel érlelve pedig az egyik legjobb immunerősítő. Ajánlják napi használatra is, de mi megfázáskor alkalmazzuk: 1-2 gerezd fokhagymát összezúzunk, majd elkeverjük egy teáskanál mézzel, ebből eszünk 4-5 adagot naponta.

Gyömbéres, kakukkfüves, hagymás, mézes, kasvirág tea: a bacipusztító

És ha már elkapott minket a hidegrázós, köhögős, torokfájós nyavalya, itt egy tuti bacipusztító fegyver, melyet bevethetünk ellene: a gyömbéres, kakukkfüves, hagymás, mézes kasvirág tea, melyet  mézzel ízesítve jóízűen :-) megiszunk, miközben gonoszul kinevetjük a bacikat! Készítése itt.

SAM_0797

„A kockázatokról és mellékhatásokról kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét.”

Különösen igaz ez a gyerekek esetében, bármilyen háziszer használata előtt mindenképpen konzultálni kell a gyerekorvossal.

Szép napot!

A bejegyzés saját képeket tartalmaz. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡

A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük