recept

Szenzációs házi kenyér – dagasztás nélkül

„A legjobb dolgok mindig a közelünkben vannak. A lélegzet az orrunkban, a fény a szemünkben, a virágok a lábunknál, a munka a kezünkben, az Igazság ösvénye előttünk. Ne kapaszkodjunk a csillagok felé, de becsüljük meg a hétköznapi feladatainkat abban a biztos tudatban, hogy a mindennapi kötelesség és a mindennapi kenyér a legédesebb dolog az életünkben.” Robert Louis Stevenson

1

Gyerekkoromban a helyi pékség – ahogy akkor mondták, a kenyérgyár – közelében laktunk. Reggelente elárasztotta a környéket a finom kenyérillat, ami bebújt a kulcslyukon, be egyenesen az orrunkba, finoman felébresztve édes álmunkból. A reggelt a kenyérgyár boltjában kezdtük, alig vártuk, hogy a kígyózó sorban sorra kerüljünk és vehessünk egyet a frissen sült, meleg kenyérből. Persze, nem álltuk meg, hogy bele ne csípjünk a kenyér végébe, így mindig „egérrágta” kenyérrel tértünk haza.

2

Azóta vágytam finoman illatozó, frissen sült kenyérre. És bár a kenyérsütéssel sokat kacérkodtam, valahogy sohasem mertem belevágni. Míg nem rá nem találtam erre a receptre. Annyira egyszerű, annyira elronthatatlan és az eredmény annyira finom, hogy érdemes kipróbálni! Ráadásul mindössze 100Ft-ból kijön! Ez egy kb. 75 dkg-os kenyér lesz.

Hozzávalók:

45 dkg kenyérliszt BL80 ( de a BL55-össel is működik)

2.5- 3,5 dl víz

1 kávéskanál szárított élesztő  (kb. 3  g)

1.5 tk só

1 evőkanál finomliszt (a tál behintéséhez)

A szilárd hozzávalókat egy tálban összekeverjük, majd mehet hozzá a víz, amit annyira elkeverünk, hogy a lisztes keverék egyenletesen nedves legyen. A tészta galuska állagú lesz.

Ezután letakarva kb. 12 órát pihentetjük huzatmentes helyen. (Például a sütőben, vagy a mikróban olyan módon, hogy egy csészében vizet forralunk, majd kivesszük a vizet és helyére betesszük a tésztát. Természetesen sem a sütő, sem a mikró nincs bekapcsolva, mikor a tészta kel! Nyári nagy melegben a kelés hamarabb végbemegy, így az idő lerövidül.). Érdemes előző este bekeverni a tésztát, másnap reggel kisütni.

A megkelt tésztát alaposan lisztezett deszkán hajtogatjuk, majd a kelesztőtállal letakarva 25-30 percig tovább kelesztjük. A tészta nagyon puha, ragadós, a lisztezéssel (kívülről) lehet formázni, és ezért nem ragad majd az edénybe.

7

Ezzel párhuzamosan a sütőt begyújtjuk és 250 fokra melegítjük, ebben forrósítjuk fel a fedeles jénai edényt, vagy cserépedény tálat.

Ebbe kerül a lisztes, formázott tészta. Ezt kb. 35-40 percig az edényt lefedve sütjük 250 fokon, majd további 15-30 percig a fedél nélkül. Ekkor már figyelni kell, nehogy megégjen.

3

Maga a technika és a tészta, kenyér állaga miatt érdemes megnézni ezt a videót (azoknak is, akik nem tudnak angolul):

Ropogós héjú, nagylyukú, finom kenyeret kapunk. A gyerekek rájártak, pedig ők nem igazán kenyeresek, és azt mondták: ” Anya, ez isteni!”. Kell ennél több? 🙂

4

5

6

Update: Sütöttem egy újabb kenyeret, így kérésre felvágva is teszek fel róla képet. Ilyen lesz:

1

Ezt láttad már? Panírozz 5 perc alatt!

Szép napot!

A bejegyzés saját képeket tartalmaz. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡

A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.

No Comments

  • Dénesné Váradi Katalin Masszőr

    Azért hiányolok egy olyan képet, ahol fel van szelve a kenyér és látható a belseje, állaga.

  • Angyal Roland

    Most sül! 🙂 Ha kész van, hozzácsapom, hogy milyen lett, mint családtól elköltözött „albi-nista” remélem, sikerrel járok! 😀

  • Angyal Roland

    A kísérletezésem eredménye: brutális siker! 😀
    Csak az összetevőket cserélgettem kicsit, 2/3 fehér 1/3 rozslisztet használtam, egy picit több vizet és élesztőt használtam (mármint átkonvertált értelemben, én „normál” élesztőt vettem), és adtam az egészhez egy kis crème fraîche-t, hogy dobjon az ízén és az állagán.
    A végeredmény: ropogós héj, nagyon jól szelhető kis vekni (nem morzsál nagyon), sűrű, puha, kellemesen lyukacsos tészta 🙂 És persze a legfontosabb: baromi finom!!

    • Zita Carina

      Kedves posztoló és kommentelő..senkinél nem látom azt a szót… só! Nem kell bele? Vagy kimaradt? Mikor teszed bele? stb

      • anapfenyillata

        Szia Zita! A receptben szerepel a só és a mennyiséges is, amit a száraz alapanyagokkal együtt kell beadagolni. Szép napot: Anikó

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük